Liis Kängsepp • 7. oktoober 2004 kell 22:00

BCSi juht: ettevõtte väljaostmine õige otsus

"See on pidev muutuste äri," ütleb täna ASi Baltic Computer Systems (BCS) juht ja omanikeringi kuuluv rõõmsameelne Ants Sild, kes asus ettevõttesse tööle 1992. aastal. 1993. aastal sai temast üks esimesi eestlasi, kes lääne omanikult ettevõtte välja ostis.

"Eks need rootslased tulid siia natuke missioonitundest ning ajad olid muutunud," põhjendab Sild toonast väljaostmist. "See oli absoluutselt õige otsus! Sellises äris peavad omanikud lähedal olema."

Omanike lähedal seismine on Silla sõnul oluline seetõttu, et tegemist on väga kiiresti areneva valdkonnaga, kus enda arendamine ja ajaga kaasaskäimine ei ole just odav lõbu.

"Kogu arvutivärgi näol on tegelikult tegemist ülefetiAeeritud alaga," on Sild samas kindel, võrreldes IT praegust arengufaasi auto evolutsiooniga eelmise sajandi algul. Toona pidi iga autojuht olema ka mehaanik, täna pole inimesel enam vaja teada, kuidas mootor töötab. Samasugune murrang on hetkel toimumas ka arvutivärginduses - raal muutub imeriistapuust tavaliseks töövahendiks. "IT muutub laiatarbekaubaks, mingisugust suurt seksikust seal enam ei ole."

Tänaseks on BCS jõudnud sinnamaale, et kliendile pakutakse piltlikult maja vundamendi, keldri ja katusega, kuid mööbel tuleb igaühel oma majja ikka ise valida. Ehk siis BCS seisab kolmel suurel vaalal: BCS Koolitus korraldab IT täiendõpet ja konsultatsioone, BCS Infra on keskendunud IT infrastruktuurilahendustele ja BCS Itera tegeleb IT ärirakenduste müügi ja elluviimisega.

ASi Baltic FCB juhataja Erko Täht on BCSiga kokku puutunud mitme projekti raames ning praegu pakub ettevõte neile IT-teenust, vastutades kogu tehnilise toe eest.

"Nad on konsulteerimisele orienteeritud, ei oota, et meie nende käest midagi küsiks, vaid pakuvad ise," ütleb Täht sõbralikult, võrreldes BCSi energilise ja optimistliku Ants Sillaga. "Kindlasti on BCS palju seotud tema isiksusega, tal on väga tugev karisma," leiab Täht.

BCSi ühe pikaajalise kliendi, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektori Siim Raie sõnul on nende suhe BCSiga olnud arendav mõlemale poolele. "Liialdamata võib öelda, et infosüsteemi ümberkorraldamisel, serverisüsteemi ja täiesti uue andmebaasi loomisel ning ka tavapäraseid jamasid lahendades on n-ö puud soola koos ära söödud," ütleb Raie täna.

BCSi aktsiad kuuluvad OÜ-le Basis Baltic, mille omanikeks on võrdsete osalustega Ants Sild, Raul Normak, Andres Linnart-Ploom ja Raimu Hanst.

Hetkel kuum