11. oktoober 2004 kell 13:13

Saksamaa müüb eelarvedefitsiidi vähendamiseks Deutsche Telekomi aktsiaid

Saksamaa müüb 4,45 miljardi euro (70 mld krooni) eest Deutsche Telekomi väärtpaberid, et vähendada riigi suurt eelarve defitsiiti.

Müüki paisatakse 3 miljardi euro eest Euroopa suurima telekomikompanii aktsiad ja miljardi euro eest aktsiateks vahetatavaid garantiipaberid, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg. Müüki korraldavatel investeerimispankadel Citigroup, JPMorgan ja Morgan Stanley on võimalus müügimahtu suurendada 450 miljoni euro eest.

Pärast tehingut langeb Saksa riigi osalus telekomifirmas 43%-lt 36%ni.

Tegemist on riigi suurima aktsiamüügiga pärast Deutsche Post aktsiate müüki 2000. aastal.

Aktsiate müügi taga on riigi eelarve defitsiit, mis ületab Euroopa Liidus piiriks seatud 3 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Riigi eelarvete tasakaalus hoidmiseks on viimasel ajal müünud osalusi ettevõtetes ka teised riigid. Itaalia on müümas 7,6 miljardi euro suurust osalust energeetikafirma Enel. Oma osalusi endistes riigiettevõtetes on viimase paari nädalaga müünud ka Prantsusmaa ja Holland.

Asjasse pühendatud allikate väitel võib Saksamaa Deutsche Telekomi aktsiate eest tahta 15,05-15,20 eurot ehk sama hinda, millega väärpaberiga hetkel turul kaubeldakse. ?Arvestades olukorda turul, on aktsiate müük hästi ajastatud,? ütles Deutscher Investment Trust fondivalitseja Thorsten Winkelmann.

Kui Saksamaa aktsiaturg tervikuna on sel aastal tõusnul 13%, siis Deutsche Telekomi aktsia 18%.

Lisaks riigipoolsele osaluse müügile plaanib Deutsche Telekom hakata kokku ostma internetifirmat T-Online, et parandada oma käibenumbreid.

Deutsche Telekom soovib vahetada T-Online aktsiad oma aktsiate vastu või maksab internetifirma aktsionäridele 8,99 eurot aktsia kohta.

Hetkel internetifirmast 74% enda kontrolli all hoidev Deutsche Telekom soovib T-Online enda kontrolli alla täielikult saada järgmise aasta teisel poolel.

Hetkel kuum