Sirje Rank • 14. oktoober 2004 kell 22:00

Tekstiilitööstus otsib kaitset Hiina eest

Kasutades ära, et 2,7 miljoni töökoha kadumine USA töötlevas tööstuses on tõusnud tähtsaks kampaaniateemaks lähenevatel presidendivalimistel, esitasid USA tekstiilifirmad läinud nädalal valitsusele esimese taotluse uuteks tõketeks Hiina impordile. Sel nädal lisandub veel vähemalt üheksa tõkketaotlust puuvillastest pükstest ja särkidest linade ja niidini, vahendas Wall Street Journal. Läinud aastal oli nende toodete koguimport USAsse ca 36 miljardit dollarit, millest Hiina osa oli ligi 2 miljardit.

Brüssel omakorda on öelnud, et kui USA seab peale vana süsteemi lõppu 1. jaanuaril 2005 Hiina impordile tõkkeid, siis teeb seda ka Euroopa Liit oma tootjate kaitseks, et USA turule mõeldud kaup ei ujutaks üle Euroopat.

Sel nädalal avalikustas ELi ametist lahkuv kaubandusvolinik Pascal Lamy uued Hiina impordi monitooringu meetmed, mis annaks muutustest kiiremini märku ja võimaldaks kiiresti reageerida. Ka järgmine kaubandusvolinik Peter Mandelson on lubanud tekstiilitööstuse argumendid ära kuulata.

?Nüüd on lõpuks kõrgel poliitilisel tasandil aru saadud probleemidest, mis meid ees ootavad,? ütles agentuurile Bloomberg Francesco Marchi, Euroopa 114 000 tekstiili- ja rõivatööstuse ettevõtet ühendava Euratexi majandusdirektor.

Kui näiteks 2002. a tuli Euroopasse Hiinast 16% imporditud tuulepluusidest, siis nüüd on Hiina osakaal kasvanud 75 protsendini ja hind langenud keskmiselt 19 eurolt 6,6 eurole.

Esimese vastuse USA tekstiilitööstusele peab USA valitsus andma vahetult presidendivalimiste päeva eel 1. novembril. Vaatlejate arvates toetaks piiranguid nii George Bushi administratsioon kui ka demokraatide kandidaat John Kerry, kelle sõnul on Bush teinud liiga vähe USA töökohtade kaitsmiseks Hiina ebaausa konkurentsi eest.

USAs on ohus 650 000 töökohta, väidab tekstiilitööstus, kust viimase nelja aastaga on kadunud 350 000 töökohta. Tootjate sõnul kasutab Hiina ebaausaid konkurentsieeliseid, sealhulgas valuutakursi manipuleerimist oma toodangu kasuks. Mullu kehtestas USA kvoodid Hiina hommikumantlitele, rinnahoidjatele ja kleitidele, mille import kasvas 2002. a osa kvootide kadumise järel kuni 1000%.

Võimalus ajutiselt piirata Hiina tekstiilikaupade importi on Hiina liitumislepingus WTOga. Seda saab kasutada juhul, kui import Hiinast tekitab suuri probleeme konkreetse riigi oma tööstusele. Piiranguid saab kasutada 2008. aastani.

Baltex 2000 juhatuse esimees Meelis Virkebau ei usu, et nüüd, kui kvootide kaotamiseni on jäänud vaid 2,5 kuud, sellest otsusest taganetakse.

?Siin taga on siiski väga suured poliitilised otsused,? ütles Virkebau, ?ja need on teada olnud juba 10 aastat.? Samas möönis ta, et küll on võimalik kehtestada teistlaadi piiranguid ? näiteks tollide näol, kui Hiinale annab ette heita ebaausat konkurentsi töökaitse, keskkonnanõuete, riiklike toetuste vm alal.

Eestis ennustab Virkebau eelolevatest suurtest muutustest uste kinnipanekut firmadele, kes kvootide süsteemi kadumise või tootearenduse peale üldse pole mõelnud või kes elavad üksi allhankest 1?2 välismaisele firmale.

Hetkel kuum