Kanajev ja Beinenson soovivad Tallinna kesklinna maa-alust parklat ehitada

Peeter Raidla 28. oktoober 2004, 00:00

Tänavu juunis tenniseväljakute maa-alal asuvate hoonete omanikuks saanud Varamaad Kinnisvara hindab ehitustööde maksumuseks 140 miljonit krooni.

Aastaid kinnisvaraga tegelnud Varamaad Kinnisvara juhatuse liikme Abram Beinensoni partneriks osaühingus on tuntud kütuse- ja transiidiärimees, Eesti rikkaimate ettevõtjate edetabeli tipus trooniv Anatoli Kanajev. Kanajev ütles, et kuna seda projekti ajab rohkem Beinenson, ei hakka tema oma kommentaare lisama.

Beinensoni kinnitusel hõlmab 140 miljoni kroonine ehitusmaksumus ka linna investeeringud. ?Kusjuures kapitalipaigutus peaks jagunema enam-vähem pooleks. Meie ülesanne oleks kogu maa-aluse osa valmisehitamine ning linn rajab selle peale promenaadi ning kõik muu kavandatu,? lausus Beinenson.

Praegu oodatakse detailplaneeringu heakskiitmist. ?Kui detailplaneering ära kinnitatakse, kuluks projekteerimisele kolm-neli kuud ning ehitusele neli-viis kuud. Vähemalt maa-aluse parkla valmimiseks,? sõnas Beinenson.

Detailplaneeringu üks koostajaid arhitekt Andres Alver tõdes, et kevade hakul linnavalitsusest saadud uue lähteülesande kohaselt on laiendatud maa-aluse parkla ruumi ? lisaks praeguste tenniseplatside alusele on see nüüd kavandatud ka Vabaduse platsi alla.

Alver ütles, et nemad on saanud tellimuse linnavalitsuselt ning Beinensoni ja Kanajeviga pole sellel mingit seost.

Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo pakkus, et detailplaneering kinnitatakse ilmselt jaanuaris 2005. Seda, et just Varamaad Kinnisvara hakkab Vabaduse väljaku alust parklat rajama, on aga Aaviksoo sõnul ennatlik väita. Beinensoni juhitavast firmast saab Aaviksoo väitel praegu rääkida vaid kui ühest võimalikust huvitatud poolest. Vabaduse väljaku hoonestusõigusele korraldatakse kindlasti konkurss.

Varamaad Kinnisvara oli hooned ostnud osaühingult Baltskan Kinnisvarapartnerid, kus Beinensoni äripartneriks oli alkoholitootmisfirma Onistar üks omanikke Igor Savenkov.

Baltskan ostis hooned omakorda väidetavalt 27,6 miljoni krooniga osaühingult Arlanda Invest, kes oli need vahetult enne seda ostnud 21 miljoni krooniga spordiseltsilt Kalev ja Ametiühingute Keskliidult. Seega vahetasid hooned tänavu kevad-suvel kolm korda omanikku.

Arlanda Invest on siiani pinnuks silmas maksuametil, esialgu sellega, et nüüd juba üle aasta on tal maksudeklaratsioonid esitamata.

Spordiseltsi Kalev peasekretär Rein-Vello Ojavere ütles, et nende poolt vaadatuna oli tegemist sisuliselt sundmüügiga, sest linn oli nõudnud tenniseväljakute likvideerimist. ?Müügiga teenitud 21 miljonit krooni jagas Kalev ametiühingutega pooleks,? nentis Ojavere.

Vaatamata sellele, et linn kavatses mõned aastad tagasi kõnealused hooned ise ära osta, avaldas Beinenson lootust, et neil õnnestub vallasvarana ostetu ka kinnistusse kanda.

Kui Anatoli Kanajevi nimi on laiale avalikkusele hästi tuntud, seda eeskätt tänu äripartnerlusele Aadu Luukase ja Endel Sifiga mitmes kütusefirmas, siis Abram Beinenson on suutnud avalikkuse tähelepanu vältida. Samas on 48aastane Beinenson on Eesti vene ärimeeste seas üsna tuntud tegelane.

Ta on olnud üks omanikke ja nõukogu liige EVEA Pangas, mis küll hea mitu aastat tagasi pankrotistus. Tema põhiäri oli aga pikka aega seotud Tasmo-nimeliste ettevõtete juhtimisega.

Tasmo Ärigrupile kuulub Tallinnas Punasel tänaval suur hoonestatud kinnistu, mille aga Beinenson kaks aastat tagasi 80 miljoni krooniga edasi müüs.

Sealt alates on Beinenson otsinud tekkinud vabale rahale rakendust. Mitu väiksemat kinnisvaraprojekti ongi tal juba töös.

Möödunud aasta kevadel konkureeris ta teenindusmaja ostmisele, kuid jäi oma pakutud 52 miljoni krooniga alla Tallinkile, kes on nüüd toona lagunenud hoonesse moodsa hotelli rajanud.

Vabaduse väljaku ja Harjuoru tenniseväljakute alla parkla rajamist võib ilmselt pidadagi Beinensoni suurimaks ettevõtmiseks pärast Punase tänava kinnistu müüki.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing