Jaapani edumetoodika ka Eestis

Merike Lees 01. november 2004, 00:00

Lehtmetalli töötleva ASi Favor Metaform nõukogu esimehe Almar Proosi sõnul valis ta tootmisettevõtete konkurentsivõime tõstmise 20 võtme koolitusmetoodika, kuna selliseid koolitusi ei ole palju ja tavaliselt on juurdepääs selletaolistele vaid suurfirmadel, kellel on piisavalt ressurssi mis tahes oskusteavet hankida.

?20 võtme puhul on tegemist hästi koondatud kogemustega, mis sobivasse vormi pandud,? põhjendas ta.

Proosi sõnul konkreetseid eesmärke nad koolitusele veel pandud ei ole, see ei ole veel ka alanud. ?Eesmärgid sõltuvad esimesest tasemehindamisest, peale seda on paslik eesmärgid seada,? märkis ta.

20 võtit rakendab Favor Metaformis konsultatsiooni- ja audiitorfirma Deloitte & Touche Eesti AS. Deloitte?i juhtimisnõustaja Kadri Kristjuhani sõnul toimub väljaõpe täielikult kliendi omal töökohal ja tema konkreetsete näidete varal.

Ka loengute puhul järgneb kohe protsessi või uue tehnika ülesseadmine tsehhis. Tüüpiliselt näeb ühe aspekti ehk võtme õpetamine välja järgmiselt: pool päeva loengut klassiruumis ja teine pool päeva sama asja rakendamist tsehhis.

Favor Metaformis koolitatakse kõiki töötajaid, kuna tegu ei ole väga suure ettevõttega, kuid koolitada võib ka mingi taseme töötajaid, kelle ülesandeks jääb siis järgmiseid tasemeid edasi koolitada või kasutada muud programmi juurutamise skeemi, rääkis Kristjuhan.

Eesmärk on, et juurutamise käigus omandavad ja hakkavad kasutama programmi tehnikaid ja põhimõtteid ettevõtte kõik töötajad. Peatselt ja perioodiliselt tulevad konsultandid ka juba omandatut üle vaatama.

Programmiga koos saab ettevõte mahukad materjalid programmi juurutamiseks, sh iga võtme eraldi käsiraamatu, üldkäsiraamatu juhendajale ja mitmed abivahendid ettevõtte ja üksuste hindamiseks, rääkis Kristjuhan.

Kristjuhani sõnul võib juhul, kui kliendil juurutamine ebaõnnestub, ta programmi katkestada. ?Programmi juurutamise projekt on jagatud etappideks, et kindlasti vaadata tagasi tehtu edule ja vastavalt tegevuskavasid sättida,? ütles Kadri Kristjuhan.

Favor Metaform plaanib koolitusel osaleda lõpuni ehk 2,5 aastat. Idee on selles, et parem tase tõstab ettevõtte konkurentsivõimet ja tootlikkust, mis mõlemad kriitilised asjad, selgitas Proos.

Eestis on programmis osalemise soovituslikuks ajaks valitud 2,5 aastat, millest esimene poolaasta kulub ettevalmistavale tööle ja esimeste põhiliste võtmete läbimiseks. Nendeks põhivõtmeteks on töökoha elavdamine, eesmärkide ühildamine ja rühmatöö käivitamine.

Kristjuhani sõnul eeldatakse, et pärast 2,5aastase perioodi lõppu suudab ettevõte juba iseseisvalt 20 võtme programmi jätkata.

Proosi sõnul maksavad nad koolituse eest 800 000 krooni. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) kompenseerib hiljem firmadele koolitusprogrammi kuludest kuni 70 protsenti.

Tootmis- ja teatud muudatustel teenindussääris kasutatav 20 võtme metoodika (inglise keeles 20 Keys) töötas välja Jaapani professor Iwao Kobayashi.

20 võtme süsteemi on edukalt juurutatud rohkemas kui 20 riigis üle maailma ja see on tunnustatud meetod ettevõtete süsteemseks ülestöötamiseks nende püsimajäämise tõenäosuse suurendamiseks ja progressi kiirendamiseks kiirelt muutuvas maailmas.


Allikas: Deloitte & Touche

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing