Ülo Toomsalu • 8. november 2004 kell 6:03

EPL: TTÜ teadurid nuputavad trammile paremat mootorit

Tallinna tehnikaülikooli teadurid töötavad pealinna trammi täiustamiseks välja vahelduvvoolumootorit, mis aitab säästa trammipargi hoolduskulusid.

Projekti meeskonda kuuluvad elektriajamite ja jõuelektroonika instituudi teadurid professor Juhan Laugise juhtimisel, trammile sobiva vahelduvvooluajami väljatöötamine on teadur Vitali Boiko doktoritöö, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Tallinna trammidel on alalisvoolumootor, mis on keerulise konstruktsiooniga. Seal on pöörlevad osad, harjad ja kommutaator kuluvad. Mootor nõuab sagedast hooldust. Vahelduvvooluajami konstruktsioon on lihtsam, odavam ja ei vaja nii palju hooldamist,? rääkis Laugis.

Teadur Argo Rosina sõnul on lihtsamalt öeldes tegu maksumaksja raha parema kulutamise nimel tehtava tööga. Seni on katsetusi tehtud laboris.

Kui teadurid saavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt 2,3 miljonit krooni, valmib piloottramm järgmiseks sügiseks. Sihtasutuse direktor tehnoloogia alal Madis Võõras ütles, et kui projektis on tehnoloogiline uudsus ja riskid, mida on vaja maandada, siis seda finantseeritakse.

Hetkel kuum