Andris Feldmanis • 16. november 2004 kell 22:00

ICA Balticu ja Kesko ühisfirma sai ELilt loa

Kesko Foodi presidendi Kalervo Haapaniemi sõnul alustab ICAga loodav Balti ühisfirma ostusüsteemide ja raamatupidamise ühendamisega, poed jäävad esialgu samaks.

Haapaniemi sõnul oodati otsust neli kuud ning nüüd saab ühistegevuse osas asuda edasi plaanima. ?Esimene asi on ettevõtte loomine. Loodan, et see saab alustada tegevust 1. jaanuaril,? ütles Haapaniemi. ?Kõigepealt tuleb vaadata üle, mismoodi ühendada ostusüsteemid, samuti raamatupidamine.?

Ta lisas, et Kesko ja ICA poodidega ei juhtu esialgu midagi: ?Meil pole Eestis kattuvaid poode, Rimi poed ei konkureeri otseselt meiega.? Samas on mõlemad kaubanduskontsernid Eestis esindatud hüpermarketitega. Haapaniemi ei täpsustada, mis sildi all jätkab ühisfirma Ülemiste kaubanduskeskuses asuva Rimi hüpermarketi opereerimist.

Haapaniemi lausus, et tulevikus lisandub mõni pood Eestisse, rohkem tuleb kauplusi juurde Lätis ning peamiselt keskendub ühisfirma Leedu turule.

ICA Balticu juht Antonio Soares lausus, et koos Keskoga loodav ühisfirma jätkab Eestis tegutsemist kolme poekontseptsiooniga ? supermarketid, hüpermarketid ja odavpoed.

?See, mis puudutab kaubamärke, reklaami ning private label?i toodete strateegiat, saab vastuse pärast lõpliku kokkuleppe allkirjastamist ilmselt jaanuaris,? lisas ta.

Ühisfirma juhiks saav Soares ütles, et ettevõte loodab sünergiast tulenevale kasule nii kauplustevõrgu arendamisel, sisseostul, logistikas kui ka administreerimise juures.

Eestis kuuluvad Keskole kuus Citymarketit ja 45 Säästumarketit, Rimi ketis on kokku kuus supermarketit ja kevadel avatud hüpermarket Ülemiste keskuses. Kesko Food ASi käive oli mullu 3,3 mld krooni ja kasum ligikaudu 39,6 mln krooni. Rimi Eesti OÜ eelmise aasta käive oli 213 mln krooni ja kahjum 28,6 mln krooni.

Kesko Foodsi tugevaim turg on Eesti, kus firmal on turuliidri positsioon. ICA on aga kõige paremini esindatud Lätis. Kahel osapoolel on kokku 160 toidupoodi, mis töötavad hüpermarketite, supermarketite või odavpoodide kontseptsiooni põhiselt. Samuti on firmadel oma logistikakeskused.

Kesko ja ICA teatasid 2003. aasta detsembris, et plaanivad luua ühisfirma Baltimaade toidukaupade turul tegutsemiseks mõlema ettevõtte seniste üksuste põhjal Eestis, Lätis ja Leedus. Ühisfirma taotleb juhtivat positsiooni Balti toidukaupade turul ning 25% suurust turuosa kolme aasta jooksul. Nii Kesko kui ICA osaluseks ühisfirmas saaks 50%.

Hetkel kuum