Ketlin Priilinn • 16. november 2004 kell 22:00

Trendikas köögis kasutatakse kõrgläikega pindu

Põldme Arhitektuur OÜ sisustusarhitekti Ilona Põldme sõnul on köögimööbli valikul oluline, et arvestatakse kogu ümbritseva interjööriga. ?See kehtib nii korterite, eramute kui ka büroosse kavandatava köögi puhul,? leiab Põldme.

?Eriti oluline on see avatud köögilahenduste puhul, nii kodudes kui ka büroos. Kui aga köögi jaoks on ette nähtud eraldi ruum, ei pea seda nõuet nii pingsalt järgima.? Põldme arvates on köögimööbli disain muutunud lihtsamaks, selgemaks ja vähem kasutatakse keerukaid detaile.

?Samas on rõhk kvaliteetsetel, vastupidavatel, kergesti puhastatavatel materjalidel ja väga oluline on kasutatav mööblifurnituur, nagu uste hinged, sahtlite siinid, sisud, käepidemed jne,? loetleb Põldme.

?Märksõnadeks on mugavus, töökindlus, praktilisus. Oluline on, et kööki valides ei vaadata ainult välist, vaid ollakse teadlik ka sisulisest poolest.? Köögi disainiuuendused kajastuvad Põldme arvates kõige rohkem kasutatavates materjalides.

?Võib-olla üks hetketrendidest on taasavastatud kõrgläikega pinnad, nagu uksed ja sahtlite esipaneelid, kuid igasse interjööri ei pruugi kõrgläige sobida,? leiab Põldme. ?Kööki kujundades ja materjale valides peaks kindlasti arvestama ruumi kujundusega ? stiil, värvitoonid, materjalid ? ja ka hinnatasemega. Viimane on eriti oluline, kui on tegemist nn avatud köögiga, köök-elutoaga, mis on valdav uutes kortermajades.? Siis soovitab Põldme kööki ostes arvestada elutoa mööbliga ja vastupidi.

?Uute eramute köökide puhul võiks uue kodu köögi peale mõtlemine alata juba maja projekteerimise käigus,? soovitab Põldme.

Sisekujundaja Irena Timuski arvates oleneb köögi paigutamisel paljugi ruumi suurusest. ?Kui on tegemist väikese ruumiga, siis tuleks kõik pinnad maksimaalselt ära kasutada,? leiab Timusk. ?Selleks võib kasutada näiteks kõrgemaid kappe ühes pikas reas.?

Ühes õiges köögis peaks Timuski arvates kindlasti olema küpsetusahi, nõudepesumasin, mikrolaineahi, pliidiplokk ja külmkapp.

?Pindade paremaks kasutamiseks võib pliidipinna all kasutada sahtleid, tänapäeval on ka paljud uued valamukapid sahtlitega,? soovitab Timusk. ?Materjalide osas on raske midagi soovitada, kuna kasutatakse peaaegu kõike, erilisi trende pole. Mugavad ja ilusad on puidust raamiga klaasuksed ja ka lamineeritud uksed, mis on igati kõrgekvaliteedilised ja näevad samas ka head välja, samuti on neid suur värvivalik. Miks mitte katsetada ka kõrgläikelisi lakke.?

Mercur Decor OÜ peatselt avatava mööblisalongi House of Design omanikud Tarmo Karama ja Natalia Nekrassova leiavad, et eelistatakse puiduga kombineeritud kõrgläiget ning tuuakse sisse heledaid toone, millest üheks omapärasemaks on kõrgläikeline bakla?aanitoon.

?Inimesed muutuvad järjest avatumaks,? leiab Karama. ?Veel mõne aasta eest telliti kogu köök ühest materjalist, praegu aga kombineeritakse päris palju.? Karama ja Nekrassova sõnul kasutatakse üsna palju ka metallist lahendusi. ?Tööpindade juures on metall väga mugav ja funktsionaalne,? ütleb Nekrassova. ?Samuti kombineeritakse palju laminaadist tööpindu baariletitaolise puidust lauaga, mis eraldab söögituba köögist.?

Huvitava lahendusena soovitab Karama köögi tagaseinas kasutada eriliselt töödeldud klaasi. ?See jätab väga erilise mulje,? leiab Karama. ?Või siis miks mitte ka näiteks valgustus riiulite sees.?

Kontori kööginurga sisustamine oleneb konkreetsest kontorist. Võib ja ilmselt kõige õigem olekski kujundada seda võimalikult lakooniliselt, kas siis tööruumiga ühendatult või eraldi. Kui kööginurk asub ühe reana tööruumi sees, võiks see värvuse ja materjalide poolest kokku sobida kontorisisustusega.

Materjalidest on mugavad kasutada näiteks raamis asetsevad klaaspinnad, mida on hea puhastada. Avatud tööruumi kööginurk võiks olla ka esinduslikum, kuid kindlasti peidetav, näiteks suletava ruloo või lükandseinaga, mille saab tähtsate kohtumiste ajaks kinni tõmmata. Kohvimasin ja muu köögitehnika ei pea ju kõigile paistma.

Hetkel kuum