2. detsember 2004 kell 8:10

Euroopa Komisjon lükkas otsused GMO-taimede osas Ministrite Nõukogu kaela

Euroopa Komisjon veeretas üheksa geneetiliselt muundatud (GMO) taimega seotud otsused Ministrite Nõukogu kaela, selgub keskkonnaministeeriumi pressiteatest.

Sel nädalal Brüsselis toimunud GMO-direktiivi regulatiivkomitee hääletas üheksa GMO-taime lubamist Euroopa liidu turule, kuid ei suutnud ühelgi juhul koguda otsuse langetamiseks vajalikku 232 häält.

Esimene otsus puudutas juureussikindla geneetiliselt muundatud maisi MON863 kasutamist söödaks, importimiseks ja töötlemiseks. Maisi kasutuselevõtu poolt oli 133 hääletajat ja vastu 123. Hääletamisest jäi kõrvale 65 inimest. Eesti oli vastavalt geenitehnoloogiakomisjoni soovitusele ja ministri nõusolekule muundatud maisi kasutamisele võtu poolt.

Eesti jäi samas otsuse langetamiseks vajaliku informatsiooni puudumise tõttu kõrvale, kui regulatiivkomitee arutas riiklike keeldude tühistamist erinevatele geneetiliselt muundatud maisi- ja rapsisortidele.

Nimelt on Austria, Prantsusmaa, Luksemburg, Kreeka ja Saksamaa kehtestanud keelud maiside T25, MON810 ja Bt176 ning rapside Topas19/12 ja MS1BnxRF1Bn müügiks omal maal. Samad sordid on aga lubatud Euroopa Liidu turule Euroopa Komisjoni otsustega aastatel 1996-1998. Euroopa Komisjoni soovi kohaselt peaksid liikmesriigid vabakaubandusreeglite rikkumise lõpetama.

GMO-direktiivi regulatiivkomitees on Eestil neli häält. Suurematel maadel nagu Saksamaal ja Inglismaal on 29 häält. Kokku on komitees 321 häält. Ministrite Nõukogul on otsuste langetamiseks aega kolm kuud.

Hetkel kuum