Eurol taas rekordkurss, keskpankurid mures

Tõnis Oja 06. detsember 2004, 00:00

Euro kurss kerkis dollari suhtes reede hilisõhtul New Yorgis uuele rekordtasemele, 1,3452 dollarini, mis teeb USD kursiks 11,63 krooni. Eesti Pank fikseeris reedeseks dollari ametlikuks kursiks 11,78 krooni. Kuna meie keskpanga kurss fikseeritakse kell 12 päeval, oli reedene ametlik kurss mõnevõrra kõrgem dollari viimase kaheksa aasta rekordmadalast kursist, milleni Ühendriikide valuuta vajus kolmapäeval ja neljapäeval.

Nimelt avaldati reedel Ühendriikide tööjõuraport, mis valmistas analüütikutele pettumuse. Novembris loodi USAs 112 000 uut töökohta, mis oli viimase viie kuu madalaim näitaja ja ainult pool sellest, mida analüütikud prognoosisid.

Jaapani ja Euroopa keskpanga juhid on dollari kursi kiire languse pärast mures. Jaapani rahandusminister Sadakazu Tanigaki nimetas neljapäeval dollari langust liiga kiireks ning andis mõista Euroopa ja Ameerika keskpankade võimalikust ühisinterventsioonist. Ka Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet on dollari kiire nõrgenemise pärast mõnevõrra mures, nimetades kursilangust liiga brutaalseks ja soovimatuks.

USA rahandusminister John Snow kinnitas, et riigi dollaripoliitika on endine, aga ei kommenteerinud dollari kursi liikumise suunda ega soostunud midagi rääkima võimalikust interventsioonist.

Pärast euro kasutuselevõttu 1999. aastal oli Euroopa ühisraha nõrgenenud 2000. aasta oktoobriks 82 USA sendini, mis tegi tolleaegseks dollari kursiks 19 krooni. Alates sellest ajast on dollar nõrgenenud euro suhtes rohkem kui kolmandiku võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing