• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rasestumisvastane plaaster on mugav kaitsevahend

  Rasestumisvastased plaastrid sisaldavad kaht liiki hormoone, norelgestromiini ja etinüülöstradiooli, need on paigutatud umbes 20 cm2 suuruse nahavärvi õhukese plaastri kihtide vahele. Plaaster kinnitatakse nahale kindlas kohas ? kas tuharatele, kõhule, rindkerele (esi- või tagakülg, välja arvatud rinnad) või õlavarre välisküljele. Süsteem on selline, et plaaster jääb nahale üheks nädalaks ning see vahetatakse uue plaastri vastu ühel ja samal nädalapäeval kolmel järjestikusel nädalal. Neljas nädal on ?plaastrivaba?.
  Plaastri rasestumisvastane toime seisneb ovulatsiooni pärssimises, mis tähendab seda, et munasarjast ei vabane viljastumiseks munarakku. Tihkeneb ka emakakaela lima, mis raskendab sperma tungimist emakasse. Plaastri mõju on seega enam-vähem sama, mis näiteks rasestumisvastastel tablettidel. Plaastrid on sama tõhusad kui tabletid, nende kasutamise eeliseks on eelkõige nende mugavus. Kui tablette tuleb võtta iga päev ning soovitavalt kindlal kellaajal, siis plaastrit vahetatakse vaid kord nädalas ning vahetamise kellaaeg ei ole oluline.
  Augusti lõpust rasestumisvastaseid plaastreid kasutav Kerttu Kõrda ütleb, et kõrvalnähud kestsid temal koguni esimesed kaks kuud. Oli pidev peavalu ja iiveldus. Asi oli esialgu koguni nii hull, et Kerttu mõtles plaastri kasutamisest loobuda. Kõrvalnähud siiski vähehaaval taandusid ja nüüd on Kerttu plaastritega rahul. Kerttu sõnul on plaastrid väga mugavad kasutada, eriti arvestades tema kiiret eluviisi. Pole vaja iga päev meeles pidada, et tuleb tabletti võtta.
  Plaaster peab nahal hästi vastu, isegi siis, kui käia iga päev du?i all ja 2?3 korda nädalas ujumas. Miinuseks on juba nimetatud kõrvalnähud, mis Kerttu puhul tundusid olevat tablettide omadest koguni tugevamad. Samuti märgib Kerttu plaastrite miinuseks seda, et need suurendavad söögiisu.
  Plaastrite kasutamise kogemus on aeroobikatreener Terje Hakmanile olnud igati meeldiv. Terje ütleb, et pole plaastri vahetamist kordagi unustanud, küll aga tuli seda ette tablettidega. Kõrvalnähtusid täheldas ka Terje, kuid ainult esimesel nädalal ? siis oli pisut kehv olla. Terje annab endale aru, et tegemist on hormoonpreparaadiga, ja peab seetõttu normaalseks, et aeg-ajalt tekivad näonahale vistrikud. Mõned kilod on ka kehakaalu juurde tulnud, kuid Terje oletab, et see võib ka sellest tulla, et trennis on väike paus tekkinud. Terjel läheb plaastreid kasutades kolmas kuu ja ta soovitab tulevasel plaastrikasutajal tähelepanu pöörata sellele, et plaastrit ei pandaks iga kord samale kohale ? temal tekitas see plaastri alla jääval nahal sügelust.
  Günekoloog Katrin Seemen on kindel, et plaastrid sobivad hästi neile, kes kipuvad unustama. Kuigi plaastrite toime on sama, mis tablettidel, on plaastrid timmitud nii, et toimeained jõuavad organismi ühtlasemalt kui tablettide puhul.
  Doktor Seemen ütleb, et plaastrite sobivus on väga individuaalne ja seda on raske ette ennustada. Arstina soovitab ta plaastreid neile tabletikasutajatele, kes soovivad vahelduseks midagi uut proovida, aga ka neile, kes pole varem üldse rasestumisvastaseid vahendeid kasutanud. Plaastrid on Eestis üsna uus asi, kuid esimeste kasutajate kogemused on head ning vaid üksikud on sunnitud plaastritest nende sobimatuse pärast loobuma.
  Plaastrid ei sobi neile, kellel on probleeme nahaga, arvab Christine Kraas, kes peab ämmaemanda ametit. Seda rasestumisvastast vahendit saavad kasutada terved naised ? on terve rida haigusi, mille puhul rasestumisvastaseid plaastreid kasutada ei tohi. Samuti ei soovita Kraas plaastreid neile, kes on hädas liigse kehakaaluga.
  Plaastrid on suurendanud päris mitmetel kasutajatel söögiisu ja selleläbi ka kehakaalu. Samuti soovitab Kraas tutvuda teiste rasestumisvastaste vahenditega ? tabletid, tupesisesed vahendid jne. Kui plaastrite eeliseks on toodud nende kasutamise lihtsust, siis lihtsaid vahendeid on veel teisigi. Näiteks toob Kraas Noarini ? tupesisese vahendi, mida tuleb vahetada vaid kord kuus. Plaastriga tuleb tegeleda kuus tervelt kolm korda.
  Kliiniliste uuringute tulemused näitavad, et plaastrit kasutavad naised järjekindlamalt ja korralikumalt kui igapäevaseid rasestumisvastaseid tablette ? seda tänu sellele, et võrreldes tablettidega on plaastrite puhul tunduvalt vähem meelespidamist.
  Ainus probleem, mis plaastritega võib tekkida, on kõrvalnähud, kuid see on mõnikord probleemiks ka rasestumisvastaste tablettide puhul. Kõrvalnähud ilmnevad aga kohe plaastrite kasutamise alguses ning siis on võimalik plaastrite kasutamisest loobuda.
  Transdermaalsest plaastrist vabanevad ravimid otse läbi naha vereringesse, mistõttu nende puhul puuduvad või on vähenenud mõned traditsiooniliste manustamisviisidega seotud ebameeldivused.
  Plaastrid tagavad ravimi pideva ja ühtlase vabanemise ning on heaks alternatiiviks patsientidele, kellel on raskusi tablettide neelamisega või kellele valmistab ebameeldivusi süstimine.
  Praegusel ajal kasutatakse plaastreid väga erinevates ravivaldkondades, sealhulgas valu vaigistamine, suitsemisest loobumine, südamehaiguste ja kõrgvererõhu ravi, hormoonasendusravi, liikumistõve (merehaiguse) leevendamine ja nüüd ka kontratseptsioon.
  Paljudele patsientidele valmistab raskusi tablettide neelamine või on ebameeldiv süstide saamine ning neile on plaaster tõhusaks ja meeldivaks alternatiiviks.
  Plaastrite toime kestab kauem kui tablettidel, mistõttu ei pea patsiendid jälgima ja meeles pidama ravimi järjekindlat ning sagedast võtmist määratud kellaajal.
  Plaastrid tagavad ravimi pideva ja ühtlase vabanemise, mis hoiab ära ravimi sisalduse suurema kõikumise veres, mida võib täheldada näiteks olukorras, kus rohtu manustatakse suu kaudu ja ainult üks kord päevas.
  Oksendamine või kõhulahtisus ei muuda ravimi imendumist.
  Pärast plaastri nahale kinnitamist algab ravimi imendumine läbi naha vereringesse membraani poolt reguleeritud kiirusega.
  Selline kiirus on ette programmeeritud, et hoida ravimi sisaldus tasemel, mis tagab maksimaalse toime ja minimaalsed kõrvaltoimed ning -nähud.
  Transdermaalsest plaastrist võib olenevalt membraanist ravimit vabaneda 24 tundi kuni 7 päeva pärast ühekordset manustamist.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Henry Auväärt: kes jääb praegusajal töötuks?
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Hiljutine tööandjate küsitlus viitab, et värbamisrallile lähikuudel veel pidurit ei tõmmata, kirjutab CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.
Miinuspäev Balti börsidel: vaid Tallinna Vee aktsia plussis
Balti aktsiaindeks Baltic Benchmark langes täna 1,22% ja ainsana sulgus põhinimekirja aktsiatest plusspoolel Tallinna Vesi.
Balti aktsiaindeks Baltic Benchmark langes täna 1,22% ja ainsana sulgus põhinimekirja aktsiatest plusspoolel Tallinna Vesi.
Raamatupidamisbüroode TOP 2: uisuta sinna, kus litter saab olema, mitte sinna, kus ta oli
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
BDO Eesti tegi tänaseks edu toonud põhimõttelised muudatused ära kolm-neli aastat tagasi, ütles firma juhtiv partner ja tegevjuht Sulev Luiga.
Raadiohommikus: muljed Dubai Expolt, räägime ka Rail Balticu hetkeseisust
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.
Hommikuprogrammi saatejuht Hando Sinisalu saabus äsja Dubai Expo maailmanäituselt ja vahendab saates muljeid ning intervjuusid Eesti ettevõtjatega. Kuulame intervjuusid ETS-Nordi juhi Urmas Hiie, Yanu baarirobotite asutaja Alan Adojaaniga ning EASi Dubai esindaja Ege Devoni ja Expo Eesti paviljoni äriesindaja Jaan Kelderiga.