9. detsember 2004 kell 22:00

Tavapärane kontoritehnika on leidmas teed kodudesse

Ka videokaamerad, mida algselt kasutati ainult telestuudiotes, on tänu hindade langemisele juba paljudes peredes olemas.

See kõik on paratamatu areng ? inimestele meeldivad kõikvõimalikud tehnilised abivahendid, mis nende elu lihtsamaks või huvitavamaks muudavad. Viimase aja tendentsiks on kõikvõimalike kombineeritud (inglise keeles combo) seadmete turustamine. Stereokeskust, milles on koos kassettmaki, raadio ja CD-mängija funktsioonid, on meist igaüks näinud. Suhteliselt uued combo-seadmed on aga multimeedia PC-arvutid ja LCD monitor-televiisorid.

Mõlema toote eeliseks on kompaktsus ja mugavus. Multimeedia-PCd on enamasti tavaarvutitest palju väiksemad ja vaiksemad, kuid võrdväärsete omadustega. Mõnes mudelis kasutatakse sülearvutite komponente, et saaks võimalikult vaikselt töötava seadme ehitada.

Multimeediaarvutite erilisus paistab välja ka nende välimuses. Seadme esipaneelil asuvad stereokeskusest tuttavad detailid ? hääletugevuse nupp, raadio sagedust näitav LCD-ekraan ja muud stereokeskuse funktsioonid. Enamik multimeedia-PCdest on konstrueeritud nii, et raadiot ja CD-plaate saab kuulata ilma arvutit ennast sisse lülitamata.

LCD-monitori ja televiisori hübriid kohta on inimeste arvamused erinevad. Mõni leiab, et ?lukuaugust? pole ikka mõtet TV-saateid vaadata, viidates sellega LCD-televiisorite ekraani väikesele suurusele (suure ekraaniga LCD-monitorid on tavalistega võrreldes tunduvalt kallimad). Ka tundub mõne combo-seadme puhul, et kanalite vahetamiseks kulub tavateleviisoriga võrreldes rohkem aega.

Combo-seadme halvaks omaduseks on see, et kui too peaks katki minema, siis ei saa ei arvutit kasutada ega ka televiisorit vaadata. Kaht eraldi seadet omades on nende samaaegselt rikki mineku tõenäosus peaaegu olematu. Ka ei ole üldiselt võimalik huvipakkuva TV-saate algamist oodates midagi arvutiga teha, sest valides monitori tööre?iimi, lülitab combo-seadme televiisori osa ennast välja.

Teine leer on aga õnnelik, sest kodus on tänu seadmete arvu vähenemisele rohkem ruumi, ja vannub, et LCD monitori-televiisori erk ja terav pilt on palju parem kui mõõtmetelt suurema tavateleviisori oma.

Kombineeritud monitori-televiisori seadmed sobivad väiksematesse peredesse või kodudesse, kus tavateleviisor on juba olemas. Kui üks osa perest soovib arvutit kasutada ja teine osa televiisorit vaadata, on kodusõja puhkemine garanteeritud.

Eks see ole maitse asi ja igaühe enda otsustada, kas osta endale combo-seade, mille hinnad algavad umbes 9000 kroonist, või sama raha eest näiteks 4500 krooni maksev monitor ja 4500 krooni maksev televiisor.

Kontoritest on kodudesse oma teed leidmas ka videoprojektorid. Hetkel on nende massilisest kasutusest veel vara rääkida, aga videoprojektorite hinnad on viimastel aastatel siiski märgatavalt langenud. Järjest enam müüakse neid peale arvutisalongide ka koduelektroonikapoodides, kuigi viimastes on mudelite valik praegu veel üsna väike.

Autor: Alar Pardla

Hetkel kuum