Gea Velthut-Sokka • 22. detsember 2004 kell 22:00

Viimsi vald kaotas 25 miljonit

Viimsi vallavalitsus ostab Merko Ehitusega seotud firmalt 28,2 miljoni krooni eest tagasi krundid, mille lasi vaid aasta tagasi eraisikul kuus korda odavamalt erastada.

Merko tütarfirma E.L.L. Kinnisvara töötaja Timo Aarmaa mängis tööandjale kätte maatehingu, millega samasse kontserni kuuluv OÜ Spiromax teenis Viimsi valla arvel 20 miljonit krooni. Ka Aarmaa ise pistis taskusse 5 miljonit.

Asi sai alguse kellegi lohakusest ja juba 2001. aastal. Viimsi vallavalitsus kinnitas valla keskuses asuvate kruntide Karulaugu 2, 3 ja 4 (kokku ligi 12 hektarit) detailplaneeringu ? sinna pidi tulevikus tulema kool. Müstilisel kombel jäi muudatus aga valla üldplaneeringu elektroonilisse varianti ja seega ka kinnistusregistrisse viimata. ?Põhjust pole õnnestunud kindlaks teha,? kirjutas vallavanem Enn Sau tänavu novembris Tallinna halduskohtule saadetud kirjas.

Kruntidel asunud laohooned müüs vald enampakkumisel eraisikule, kellelt need omakorda ostis E.L.L. Kinnisvaras töötav Timo Aarmaa. 2003. aasta suvel müüs vald Aarmaale laohoonete juurde teenindusmaaks 11,4 hektarit maad 3,4 miljoni krooni eest.

?Olime seda maad riigilt valla omadusse taotlenud, kuid saime ainult poole. Sinna on nüüd ehitatud 120kohaline lasteaed,? rääkis Viimsi vallavanem Enn Sau. ?Ülejäänu tõesti erastasime Aarmaale.?

Sau kinnitusel oli olukord veel 2003. aasta suvel hoopis teine: ?Me ei osanud ette näha, et muud katsed riigilt maad saada ebaõnnestuvad ning et elanikkonna kiires tempos kasvamisel tekib nii ruttu vajadus uus koolimaja ehitada.?

Tänavu varasuvel jõudis vallavalitsus siiski järeldusele, et uut koolimaja on vaja kohe ning alustas sobiliku krundi otsinguid. Siis avastati, et seni äri- ja elamumaaks peetud Karulaugu ongi ju kooli tarbeks sisuliselt reserveeritud. Kiiresti viidi vajalikud muudatused tagantjärele registritesse sisse. Ärilises mõttes osutus Karulaugu Aarmaale seega täiesti mõttetuks investeeringuks.

Sellest hoolimata ostis E.L.L. Kinnisvara üks omanikke, OÜ Spiromax krundid Aarmaa käest 2004. aasta juunis 8,5 miljoni krooniga ära. Septembris teatas vallavalitsus, et on otsustanud maa Spiromaxilt osta 28 miljoniga ning asub läbi viima riigihanget finantseerija leidmiseks. Spiromaxi ja valla vahel sõlmiti seniks võlaõiguslik leping, mille tingimusi keeldus vallavanem Enn Sau konfidentsiaalsusnõudele viidates avalikustamast.

Spiromaxi juhatuse liikme Jaak Vende sõnul on tegemist tavalise tehinguga. ?Kes seda enam mäletab, kas vald pöördus meie poole või meie nende poole. Fakt on see, et neile oli seda maad vaja ning meil oli see olemas. Teist kohta nii suure ehituse jaoks valla keskuses lihtsalt pole,? ütles ta.

Vende kinnitas, et Aarmaa on E.L.L. Kinnisvaraga seotud, kuid ei soovinud avaldada, kellena mees seal töötab.

Volikogu opositsiooniliikme Rein Madissooni sõnul ei olnud ta kursis, et vald müüs sama maatüki vaid aasta varem mitu korda odavamalt. ?See pole volikogus teemaks olnud. Ju siis sel hetkel ei nähtud uueks kooliks vajadust,? lausus ta. ?Kuidagi nii kipuvad need asjad vallas aina juhtuma küll, et lähevad ühe hinnaga ja tulevad aga hoopis teisega.?

Timo Aarmaalt ei õnnestunud Äripäeval paar päeva jooksul kommentaari saada. Septembris ütles Aarmaa, et vald on tema kinnistute vastu juba mõnda aega huvi tundnud.

Viimsi vallavalitsusel on kindel plaan uus koolimaja 2005. aasta lõpuks püsti saada.

Septembris välja kuulutatud riigihanke Spiromaxilt ostetava maa finantseerija leidmiseks tunnistas riigihangete amet kehtetuks. Täna on käimas uus konkurss ? sajaprotsendiline vallaettevõte OÜ Viimsi Haldus kuulutas välja konkursi hoonestaja leidmiseks.

Konkursi võitja peab 28,2 miljoni krooniga ehk valla ja Spiromaxi vahelise tehingu hinnaga ostma 20 aastaks hoonestusõiguse, ehitama sinna valla projekti järgi koolimaja ning selle vallale tagasi rentima.

Pakkumiste tähtaeg on 12. jaanuar, dokumendid on välja võtnud 11 firmat.

Hetkel kuum