1. veebruar 2005 kell 6:20

EPL: Iraagi ülesehitusel kaotsis ligi üheksa miljardit dollarit

USA valitsuse auditi järgi on Iraagi naftatööstusest teenitud rahast ligemale pool kadunud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuigi USA võimud kuulutasid Iraagi okupeerimisel, et riigi naftatööstus üritatakse taastada ja sealt saadavat tulu Iraagi ülesehituseks kasutada, on tegelik pilt siiski loodetust erinev.

Kokku on jutt teadmata kadunud 8,8 miljardist dollarist, mille kasutamise kohta pole dokumentaalseid tõendeid. Iraagi naftatööstusest saadi sel ajal 20,6 miljardit dollarit.

Veelgi enam, uurimise käigus selgus, et raha kuritarvitamiseks on dokumente meelega võltsitud. Näiteks ühes ministeeriumis maksti paberite järgi palka 8206 inimesele, kuigi tegelikult oli seal töötajaid vaid 602.

Pentagon maksis Northstar Communicationsile 1,4 miljardit dollarit Iraagi arengufondi revideerimise eest, mida viimane kunagi teoks ei teinudki.

Pentagon, mille alluvuses Iraagi okupatsioonivõim tegutses, üritas raporti väiteid ümber lükata. ?Koalitsiooni Ajutine Võim tegutses erakorralistes tingimustes ja tugines Iraagi kohalikele ministeeriumidele, kellele raha üle kanti,? väitis kaitseministeeriumi pressiesindaja Bryan Whitman.

Ka okupatsioonivõimu eksjuht Paul Bremer teatas kirjalikus avalduses, et Boweni raport on eiranud tema tegutsemise raskeid tingimusi. Läänelik raamatupidamine tema kinnitusel sõja ajal ei kehti. Seda, et raha on n-ö vasakule läinud, ei eitanud aga ei Whitman ega Bremer.

Raport tunnistas, et USA võimu ajal on Iraagis rahaga väga hoolimatult ringi käidud. Näiteks viidi 1,4 miljardit dollarit panka kolme helikopteriga, kuid selle talletamise kohta seal ei võetud ühtegi tõendit. Teisal aga hoiti miljoneid dollareid sisaldava seifi võtit ühes kontoris avatud seljakotis.

Hetkel kuum