2. oktoober 2005 kell 22:00

Hilissügisene aed vajab talve-eelset hooldust

Enamik püsililli vajab tagasilõikamist. Lillede puhul on rusikareegel, et maapealsed osad lõigatakse ära pärast õitsemist. ?Ka mõned põõsad lõigatakse tagasi, näiteks Jaapani Enela lõikan mina sügisel 20 cm peale tagasi, kuna seemned ei osutu vajalikuks ja arvestades fakti, et taim õitseb sama aasta võrsetel, ei ole vaja hoida ka oksi,? nendib Aiahooldus OÜ aednik Ene Teinlum.

Osa taimi vajab talve tuleku eel kindlasti katmist, näiteks roosid. Külmakindlamad roosiliigid taluvad kuni 25 miinuskraadi, samal ajal kui teatud sortide puhul jääb kriitiline piir kuni 10 miinuskraadi juurde. Tavaliselt püsikud spetsiaalset katet ei vaja, kuigi külmakartlikumad taimed on näiteks elulõngad, mõned alpi taimed ja viinapuu. Päikesepõletuse eest on vaja varjutada rododendroneid ja okaspuid-põõsaid.

Rooside puhul toimib Ene Teinlum järgneva skeemi kohaselt: oktoobris lõigata tagasi roosipõõsa mittepuitunud võrsed ning sama kuu lõpus võib juurekaela ümber kuhjata mulda. ?Esimeste külmade aegu lõikan roosid 20?30 cm kõrguseks,? ütleb Teinlum ning lisab: ?Kui maa juba kohmetab, siis toon kuuseoksad ja katan roosid.?

Talvel tuleks jälgida, et rooside peal oleks lund, sest lumeta võivad roosid hävida.Noored väänroosi põõsad võib maha painutada ja katta kuuseokstega, kui taimed on aga vanemad ning lisaks kinnitatud võrestikule, soovitab Teinlum roosiokste vahele mõne kuusoksa pista, mis aitab taimele kaitseks lund peale koguda.

Elulõngad tuleks lõigata tagasi 10?20 sentimeetrini ning kuhjata juurestikule mulda.

?Kui on oht, et metskitsed ja jänesed tulevad talvel aeda maiustama, oleks hea viljapuudele ja ka näiteks kuldvihmale tüvekaitse paigaldada. Sellised on aianduspoodides müügil, võib ka traatvõrgust ise teha,? märgib Ene Teinlum.

Levinumatest vigadest märgib Ene Teinlum rooside katmist kile või kattelooriga, mida lillede huvides küll teha ei maksa. Samuti on üsna levinud pakasekanga peamiseks miinuseks selle läbivettimine vihma korral.

Nii mõnegi taime maa-alused osad ehk mugulad-juurikad tuleb talvel keldrisse talvituma viia. Tuntumad sellistest aias kasvatatavatest lilledest on gladiool, daalia, mugulbegoonia, ülane, kanna, kaeralill ja freesia. ?Daalia ja kanna juurikaid, kaeralille ja mugulbegoonia mugulaid tuleks hoida keldris turba sees,? ütleb Teinlum ning rõhutab temperatuuri ja õhuniiskuse jälgimist: õhk ei tohi olla liialt niiske ning temperatuur liiga madal. Freesia, gladiooli ja ülase sibulad võetakse üles ja kui nad on kuivanud, pannakse sahvrisse hoiule kuni kevadeni.

Autor: Lilian Viirma

Hetkel kuum