Väinu Rozental • 11. oktoober 2005 kell 22:00

Tartu Kaubamaja valmis uksi avama

Vastuvõtukomisjon on viimaste päevade jooksul käinud korduvalt uut kaubamaja hindamas, kas see on avamiseks valmis. ?Viimase ülevaatuse teeme õhtul,? ütles Tartu linnavalitsuse arhitektuuri- ja ehitusosakonna juhataja Karin Raid eile pärastlõunal. ?Tahame veenduda, et viimased väikesed ehitustööd, nagu näiteks mõned käsipuud ja muud seesugused asjad, on paigas.? Raid avaldas lootust, et tema juhitav osakond teeb linnavalitsusele ettepaneku anda kaubamajale kasutusluba.

Eile keskpäeval käis neljakorruselise hoone pea igas sopis vilgas sebimine: töömehed monteerisid lampe, koristajad küürisid põrandaid, kauplustes paigaldati vitriine ja kaupa.

Plaanide kohaselt pidi Tartu uus kaubamaja uksed avama 29. septembril. Pidulik sündmus nihkus kaks nädalat edasi, sest ehitaja, AS Skanska EMV ei suutnud õigeks ajaks ehitustöid lõpetada. Venimise ühe põhjusena on nimetatud ehitustööliste äravoolu Soome, näiteks Tartu Kaubamaja ehituselt on ametlikult kinnitamata andmeil lahkunud suve jooksul umbes sada töölist.

ASi Tallinna Kaubamaja juhatuse esimehe Raul Puusepa sõnul ei ole nad veel üldse selle peale mõelnud, kas Tallinna Kaubamaja hakkab viivituse tõttu ehitajalt kahjutasu nõudma. ?Hetkel käitume ehitajaga kui koostööpartneriga, et lõpuks ometi uksed avada,? rääkis Puusepp eile. ?Ilmselt sõltub meie edaspidine käitumine sellest, kui suures ulatuses esitavad rentnikud omakorda meie kui rendileandja vastu nõudeid.?

E-Kaubamajast uude kaubamajja kolinud kunstisalongi OÜ Elitaar Kunstisalong juhataja Tiia Karelsoni kinnitusel tähendas viivitus kahenädalast käibepausi. ?Meil on pretensiooni esitamiseks kolm nädalat aega,? ütles Karelson. ?Olen kindel, et meie saamata jäänud tulu kuidagi hüvitatakse, näiteks väiksema üürisummaga teatud aja jooksul.?

Tartu vanas kaubamajas aastaid kingituste pakkimisega tegelenud väikefirma OÜ Pärlipakend üks omanikest Marika Helemäe ütles, et tema ja ta kolleeg olid sunnitud olema kaks nädalat sisuliselt palgata puhkusel. ?Teenistust meil sel ajal ei olnud, aga pered tahtsid toitmist,? lausus Helemäe ning lisas, et ilmselt tuleb sel teemal üürileandjaga üks tõsine jutuajamine ette võtta.

ASi Lõunakeskus projektijuhi Jaan Loti kinnitusel ei hõõru ta sugugi käsi, et kaubamaja avamine on edasi lükkunud, vaid tunneb konkurendile kaasa. ?Nende nahas ei tahaks ma praegu küll olla,? ütles Lott. Samas nõustus ta, et ehitusturul on olukord raske. ?Lipsuga mehi võib kui tahes palju ümber olla, aga kui labidamehi napib, siis ehitus ei edene,? sõnas Lott.

Hetkel kuum