17. november 2005 kell 22:00

Kingituseks kallimale aktimaal

Eesti mehe reaktsiooni on võimatu ette kujutada, kui ta saab kingituseks aktimaali, sõnab 1979. aastast aktimaalistuudios tegutsenud kunstnik Ilmar Kruusamäe. Kunstnikule mitmeid kordi poseerimas käinud naine on pildiga juba harjunud, aga abikaasat võib niisugune kingitus lausa rabada.

Aastate jooksul on Kruusamäe lõuendile jäädvustanud kümneid kauneid naisfiguure.

Nende seas on olnud väga naiselikke naisi, aga tegelikult saab igast inimesest kena akti maalida, ütleb ta. Tuleb kaaluda ja mõelda, milline on daami trumppoos ja paika panna selle nüansid.

Tuntud aktijoonistuste ja maalide loojale Ado Lillele meenub lugu, kui talle helistas üksik daam, kes soovis endale magamistuppa aktimaali, et ta näeks kogu aeg kui ilus ta on.

Üldiselt ei armasta Lill aga tellimustöid teha, sest tavaliselt on inimesel ettekujutus, millises poosis ta kõige kaunim on ning siis ei võta ?teadlik? modell professionaali nõuandeid kuulda. Ado Lille jaoks piirdub aktimaalidel naiste kujutamine 24 aastaga, niisuguse veelahkme lõikab tema arvates loodus ise.

Silmapaistva joonistaja Jarõna Ilo sõnul ongi kunstnikud tellimustööde suhtes veidi reserveeritud, sest kunagi pole teada, mil määral tellija kunstniku loomevabadust piirab.

Kui koostöö sujub ja maalija saab luua teose oma idee kohaselt, siis sünnibki huvitav teos.

Kunagi lasi üks noorik Jarõna Ilol joonistada endast suureformaadilise akti oma abikaasale juubeliks. Kunstnikul on teada kingituse üleandmisel avalikustatud pildi ?tingimused? ? kui paar kunagi peaks lahku minema, siis tuleb praegusel abikaasal pilt kõikjale kaasa võtta.

Tavaliselt jõuab kunstnik aktimaali teostada kümne seansiga, mil iga kord modell poseerib tund või poolteist. Harva saab ka mõnetunnise tööga hakkama. Nende pikkade seansside käigus õpib kunstnik kujutatavat paremini tundma ja seega tuleb teos palju sügavam kui paarikordse kohtumise järel.

Maalikunstnik Epp Maria Kokamägi meenutab üht kogemust, kus haruldaselt ilus kolme lapse ema tahtis oma abikaasale kinkida enda aktimaali. Kuna ettevõtlikul daamil polnud aega poseerimas käia, siis korraldas kunstnik päevase intensiivse fotoseansi, kus nad pildistades ja vesteldes lähemalt tutvusid. See aeg möödus nii modellile kui ka maalijale avastuslikult ja huvitavalt. Hiljem jäi naine nende fotode järgi tehtud pildiga väga rahule. Epp Maria Kokamägi märgib, et see noorik oligi üsna sarnane kunstniku aktidel kujutatud väljamõeldud sulniste naisolevustega.

Inimesed on üsna arglikud kunstnikega suhtlema, kui nad soovivad tellida portreid või aktimaale, tõdeb Juss Piho. Kord helistas talle üks daam, kellel oli idee kinkida oma abikaasale pulma?aastapäevaks aktimaal. Mõte jäi teostamata, sest mees sai asjast teada ja tõmbas ideele kriipsu peale.

Vahel võib portreegi olla väga intiimseks kingituseks, mis kannab endas suurt tunnet, lausub kunstnik Malle Leis. Üle tosina aasta tagasi palus üks noorhärra tal maalida oma sõbrannast kollases kleidis portree. Kleiti olid noored koos Londonis olles ostnud. Tütarlaps käis mitu korda poseerimas, sest maalimise protseduur võtab aega. Kui teos oli lõpetatud, toimus ?ampanjaga pildi avamine ning siis teatas mees, et ta kingib portree noorele daamile. Selle pildi lugu oli väga meeldiv ja meenub mulle aeg-ajalt, meenutab Leis.

Monokroomse akti võib kunstnik luua paari seansiga, täisrealistliku maali valmimine võib võtta aega kuu või kauemgi.

Vanemad professionaalsed kunstnikud lasevad aktimaali kangelannal (kangelasel) poseerida. Modelliga suheldes loovad nad sügavama ja varjundirikkama kunstiteose.

Kunstnikele meeldib ateljees töötada koos modelliga, iga üleliigne silmapaar pärsib töö tegemist. Seepärast oleks portreteeritaval mõistlik juba enne poseerimisseansside algust oma kodakondsetele reeglid selgeks teha ja endale ka, sest ateljees pikalt ühes poosis viibimine on üsna vaevaline. Peab arvestama, et pildil kujutatava poosi peab kuni pildi valmimiseni ikka ja jälle sisse võtma.

Paljud nooremad kunstnikud eelistavad poseerimisseansside asemel teha fotosessiooni ja selle järgi siis hiljem pildi maalida. Niisugune töökorraldus sobib ehk väga hõivatud inimestele ja neile, kes on tagasihoidlikud suhtlejad.

Originaaljoonistuste hinnad algavad alates 3000 kroonist. Hind oleneb töö suurusest, paberist, pliiatsitest, söest, pildiraamist jms.

Maali hinna, mis algab 5000 kroonist, kujundavad seansside arv, pildi suurus, materjalid, värvid jne

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum