Sirje Niitra • 22. november 2005 kell 22:00

Balteco kaotas kohtulahingu konkurendile

NeoQi läbi kõigi kohtuinstantside võiduka lõpuni viinud vandeadvokaat Maria Mägi ütles, et tegu oli väga keeruka intellektuaalset omandit käsitleva kohtuasjaga, mille käigus tehti palju tehnilisi ekspertiise. Küsimusele, kas töötajate üleminekul teise firmasse ja seal samalaadse toote juurutamisel pole siiski tegu konfidentsiaalse teabe ärakasutamise ja kõlvatu konkurentsiga, vastas Mägi: ?Inimene omandab elu jooksul paratamatult igalt poolt midagi, ka näiteks halbu kogemusi. Võib küsida, kas halb kogemus on ka intellektuaalne omand.?

Kohus leidis, et NeoQi ei teinud päris samasugust tervisekapslit kui Balteco. Mägi toob paralleeli autotööstusest ja küsib, kas pärast seda, kui Ford oli autosid tootma hakanud, poleks keegi teine enam tohtinudki autot toota. NeoQi kapslil on kohtu hinnangul lisafunktsioone, mida selle eelkäijal ei olnud. ?See on toode, mis on avalikult müügil ja igaüks võib sellega tutvuda,? selgitas Mägi.

NeoQile andis plusspunkti seegi, et firma oli oma tervisekapsli kasuliku mudelina registreerinud, Balteco polnud aga seda teinud.

Mägi hinnangul soovis Balteco hagi kohtusse viies lihtsalt ohtlikku konkurenti turult kõrvaldada.

Balteco juhataja Marko Päh­la­puu ütles riigikohtu otsust kommenteerides, et tänane Eesti õigusruum ei ole sellisteks vaidlusteks veel valmis. ?Lojaalsuskohustus on seadustes nõrgalt sätestatud ja lõpeb hetkega, mil juht ei ole enam juhatuse või nõukogu liige,? selgitas ta, viidates Balteco endise nõukogu liikme Mati Vanni ja juhatuse liikme Andri Sinka poolt konkureeriva firma loomisele. Mõlemad mehed olid aktiivselt osalenud tervisekapsli juurutamisel Baltecos ja tegid seda hiljem ka NeoQis. Koos nendega lahkus NeoQisse veel neli Balteco töötajat.

Baltecot esindav jurist Aivar Verro advokaadibüroost Maire Arm ütles, et laias laastus võib Balteco versus NeoQi ja Mati Vann kõlvatu konkurentsi vaidluse teemad jagada kolmeks: ärisaladuse kuritarvitamine, töötajate mõjutamine ja äritegevuse eetika.

Verro sõnul on Balteco juhtkond veendunud, et NeoQi on oma tervisekapsli väljatöötamisel ja tootmisel kasutanud Balteco oskusteavet. ?Vaatamata sellele, et kohus seda oluliseks ei pidanud, on siiski väheusutav, et NeoQi sai oma tervisekapsli valmis 2?3 kuuga ilma Balteco oskusteavet kasutamata, aga Baltecos võttis samaväärse tervisekapsli tootearendus üle kahe aasta,? selgitas jurist. Teiseks pole tema sõnul usutav, et mitmed tervisekapsliga tegelenud töötajad juhuslikult Baltecost NeoQisse sattusid ja seal aktsionärideks said.

Hetkel kuum