Dow Jonesi indeks murdis tõusutee lahti

Lauri Matsulevit? 11. jaanuar 2006, 00:00

Dow murdis läbi 11 000 punkti piirist, kus ta viimati oli 2001. aasta suvel.

Viie aasta kõrgeimal tasemel on ka Nasdaqi koondindeks. Mõlemad indeksid, lisaks S&P 500, on selle aasta viiel kauplemispäeval järjest tõusnud. Eile oli Dow Jones tööstuskeskmine pisut järele andnud, kaubeldes allpool 11 000 punkti taset.

Bloomberg kirjutas eile, et Dow indeksi tõus kõrgemale tasemele viitab positiivsetele ootustele neljanda kvartali tulemuste suhtes ning õigustab aasta alguse rallit.

"Teetähise läbimine tõmbab palju investoreid turule tagasi," sõnas Navel-lier & Associatesi fondijuht Louis Navallier, kelle hallata on 4,5 miljardi dollari eest varasid. "See kerib pinge üles ning prognoose ületavad kasuminumbrid võivad veel lisa anda."

Wall Street Journal kirjutab, et paljud investorid, kes lakuvad ikka veel 2000-2002. aastal saadud haavu, märkavad ümmargust numbrit ning see on nende jaoks signaal rohkem raha aktsiatesse panna. "Kui me suudame seda sillapead hoida, tekib iseennast toitev tsükkel, kus raha tuleb turule juurde," ütles Bowling Portfolio Managementi investeerimisstrateeg Darren Kavesh. Ta lisas, et kui kinnisvaraturg hakkab jahtuma, otsivad inimesed uusi võimalusi. Kui Dow jätkab pealpool 11 000 taset, tulevad kaasa suured fondid ja institutsionaalsed investorid.

Skeptikud jäävad ettevaatlikuks, sest teised USA turgu jälgivad indeksid on tippudest veel kaugel. Kui Dow peab uue rekordi jaoks tõusma 6%, siis Nasdaqi koondindeksil on ruumi veel 118%.

"USA aktsiate hinnatase on endiselt atraktiivne," kirjutas Deutsche Banki analüütik Benjamin Pace klientidele saadetud kirjas. See aga ei tähenda, et USA turgudel kõik sujuvalt kulgeks. Analüütiku sõnul takistuseks saada intressidega ülepingutamine või vastupidi - intressid jäävad liiga madalaks ja inflatsioon muutub probleemiks. "Kuigi praegu pole aeg aktsiatest eemalduda, peaksid investorid olema valmis väledalt reageerima," lisas Pace.

Ma ei ütleks, et selle numbri ületamine oleks kaasa toonud inglite pasunakoori. Arvestades, et pärast "tõkke" ületamist kaubeldi suhteliselt kitsas vahemikus ning reedega võrreldes väiksema käibega, võib pigem öelda, et turg vajab uue tasemega harjumiseks aega. Ma ei välistaks ka korrektsiooni mainitud taseme juurest ning seejärel uut katset.

Negatiivne stsenaarium oleks siinkohal 2002. või 2003. aasta "jaanuari efekti" kordumine, mil kihutati aasta esimesed päevad ülespoole, läbiti mõned olulised vastupanutasemed ning siis algas langus.

Käesoleval aastal räägib negatiivse stsenaariumi vastu see, et turg ootab Föderaalreservilt intressimäärade tõstmistsükli lõppu. See võib aga luua konteksti, kus isegi halb makrouudis on hea, sest sunnib Föderaalreservi aktsiaturu jaoks meeldivas suunas tegutsema. Hea makrotasandi uudis omaks loomulikult vastupidist mõju.

Hetkel näib USA turgudel valitsevat äraootav seisukoht, skepsis pole veel kuhugi kadunud. Mina jälgiks pigem turgu laiemalt kajastavat S&P indeksit ning säilitaks optimismi, kuni indeks suudab püsida 1270-1275 punkti taseme kohal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing