ITee uudistooted

Indrek Kald 24. jaanuar 2006, 00:00

Nokia tõi aastavahetusel turule kolm stiilset disaintelefoni sarjast l'Amour. Enim püüab neist pilku Nokia 7380, millel puuduvad traditsioonilised numbriklahvid, see-eest on uudismudel aga kaetud peeglite ja nahaga.

Ka telefoni ekraan täidab ootere¨iimis peegli ülesandeid. Tänu nn navi-kettale on telefoni siiski suhteliselt lihtne kasutada. Selle abil saab liikuda menüüs, kinnitada toiminguid ja valida ekraanilt numbreid. Harjumist nõuab vaid SMSi kirjutamine, mil näiteks v-täheni jõudmiseks tuleb terve tähestik läbi kerida. Pisikesel pikliku kujuga telefonil on kahemegapiksline välguga kaamera, GPRS, häälkäsklused, FM-raadio, muusikapleier MP3-failide jaoks (mälumaht on 52 megabaiti). 80 grammi kaaluva kolmesagedusliku telefoni müügipaketti kuulub ka stiilne telefonikott. Nokia 7380 maksab 8500 kr.

Samuti on naha ja kaunistustega kaetud Nokia 7370. Lahtipööratava korpusega telefonil on FM-raadio, MP3-pleier, GPRS, viiesuunaline juhtklahv, Bluetooth, kümme megabaiti sisemälu. 1,3megapikslise kaameraga saab nii pildistada mitmes võttere¨iimis kui ka filmida (MPEG-formaadis). Pilte saab kasutada ekraanisäästjana.

Ka kolmas selle sarja mudel Nokia 7360 on osaliselt nahaga kaetud. Telefonil on küll vaid VGA- ehk 0,3megapiksline kaamera, see salvestab ka videoklippe. Lisaks FM-raadio, MP3 ja Java tugi, infrapunaliides, GPRS, häälkäsklused. 7360 mälumaht on vaid neli megabaiti.

USA IT-näitusel CES tutvustas Samsung tänavust mobiilide tooteportfelli, mille lipulaevaks on õhukeste telefonide seeria mudelid A900, t809, d807, Z510, Z540 ja P300.

Telefonid on pisut üle sentimeetri paksused ning paistavad silma disaini ja multimeediavõimalustega. Nii on lähikuudel Eestis müüki jõudev mudel Samsung P300 täpselt krediitkaardi mõõtu ja meenutab välimuselt pisikest kalkulaatorit. Hõlpsasti rahakotti mahtuval õhukesel telefonil on 1,3megapiksline välgu ja digisuumiga kaamera, MP3-failide mängija, Java-tugi, tunnise mahuga diktofon ja 80 megabaiti sisemälu. Telefoniga käivad kaasas nahast n-ö kaaned, milles on peenike lisaaku. Ühtlasi kaitsevad kaaned telefoni kriimustuste eest.

Samsung esitles messil ka laiekraan-vedelkristallmonitore, kodukino projektoreid ja digikaameraid. Uute toodete seas on ka maailma esimesi erineval mobiilleviplatvormidel - satelliit, maapealne levi ja digitaalvideo ülekanne telefonile - töötavaid telefone. Need standardid toovad multimeedia ja televisiooni otse mobiiliekraanile.

Sony tõi jaanuaris Euroopas turule krediitkaardi mõõtu digikaamera Cyber-shot DSC-T9. Sel kuuemegapikslisel kaameral on Carl Zeissi Vario-Tessari kolmekordse optilise suumiga objektiiv (38-114 mm). Aparaadi alumiiniumkorpus on 19 mm paks ning kaamera kaalub 134 grammi.

DSC-T9 kombineerib kaks fotode kvaliteediparandustehnoloogiat - Super SteadyShot ja HighSensitivity -, vähendades riski, et pildi kvaliteet kannatab ebapiisava valgustatuse või pildistaja väriseva käe tõttu.

Carl Zeissi optika paikneb täielikult kaamera korpuses. Nn suurendusklaasi moodus lubab pildistada objekte alates ühe sentimeetri kauguselt ning vaadata samal ajal pildistatavat objekti ekraanilt kuni 3,5kordse suurendusega. 16:9 pildistamismoodus võimaldab teha ka laiekraanfotosid.

DSC-T9 kasutab Memory Stick Duo ja Memory Stick Duo PRO mälukaarte. Lisaks on aparaadil 58 megabaidi suurune sisemälu. Liitiumakuga saab teha järjest 240 pilti. Kaameraga saab vaadata fotosid nn slide show' mooduse abil, lisades sellele suurema isikustamise huvides ka MP3-formaadis muusikalise tausta kaamera sisemälust. Muu hulgas ka inglis-, soome- ja venekeelset menüüd pakkuva mudeli hind Eestis on 6990 krooni.

Samsung tutvustas Las Vegases messil CESi maailmas esimest telefoni andmesidekiirusega kuni 3,6 megabitti sekundis. Neljamegabaidise MP3-faili allalaadimiseks kulub sel uudistelefonil vähem kui kümme sekundit. "Oleme seadnud ülesande luua telefone, mis oleksid kõige uuenduslikumad personaalsed multimeediaseadmed," ütles Samsungi sidevõrkude divisjoni president Kitae Lee.

Varem on maailmas mõnel korral demonstreeritud mobiilset andmesidet kiirusega kuni 1,8 megabitti sekundis, kuid Samsungi 3,6 megabitti on uus rekord. Uus lairibavorming kannab nime HSDPA, seda kutsutakse ka 3,5Gks ehk mobiilside kolmanda põlvkonna edasiarenduseks. Sellega saab kasutada laias valikus multimeediat - laadida alla DVD-filme ja interaktiivseid multimeediamänge ning seda püsiühenduse ehk ADSLiga võrreldava ülikiire traadita interneti kaudu.

Skype ja USA võrguseadmete tootja Netgear teatasid uuest tooteperekonnast, kuhu kuuluvad ka maailma esimene Skype'i mobiiltelefon ning Skype'i optimeeriv ruuter.

Erinevalt arvutiühendust vajavatest telefoniseadmetest saab Netgeari telefoni kasutada igas traadita interneti WiFi levialas. Uue telefoniga saab teha tasuta siseriiklikke ja rahvusvahelisi kõnesid ning konverentskõnesid teistele Skype'i kasutajatele. Samuti saab nendega tekstivestlusi pidada. Tava- ja mobiiltelefonidele saab helistada soodsa hinnaga. Arvutit pole Netgeari Skype-telefoni kasutamiseks tarvis.

Skype'i tarkvaraga Netgeari telefon on kohe karbist võttes kasutusvalmis. Kui kasutajal on juurdepääs traadita internetile, piisab Skype'i kasutajanime ja salasõna sisestamisest. Seejärel kuvatakse ekraanile kasutaja staatus ja kontaktinimistu. Telefoni hind selgub tänavu esimese kvartali jooksul.

Toode Eesti turul lähiaastatel suuri muudatusi kaasa ei too, kuna mobiiliga võrreldes on Skype'i WiFi-telefoni leviala piiratud, ütles Äripäevale Tele2 turundusdirektor Kristjan Seema.

Ka Elisa juhatuse liige Markus Nisula ei pidanud WiFi-telefoni ohuks. Selliseid terminale on juba turul, vihjas ta Skype'i telefonidele ja pihuarvutitele.

Pentax uuendas digitaalsete kompaktkaamerate Optio sarja. Mõlemal mudelil on kolmekordne suum ja suur vedelkristallekraan.

Optio E10 kolmekordne optiline suumobjektiiv vastab 35 mm formaadis 34-102 millimeetrile. Kaameral on kuus pildistamisre¨iimi. Palju automaatseid seadeid ning lihtsad funktsioonid on sobilikud algajale fotohuvilisele. Peale SD mälukaardi on ka kümnemegabaidine sisemälu.

A10 on Optio lipulaev. Sel kaheksamegapikslisel mude-lil on esimese Pentaxi digikompaktkaamerana pildistabilisaator. Võrreldes teiste Pentaxi kaameratega on A10 sensori valgustundlik ala 1,6 korda suurem. Re¨iimivalikupalett, mis kuvab kaamera LCD-monitorile erinevaid re¨iime, võimaldab kasutajal kiiresti navigeerida 15 pildistamisre¨iimi ja 15 ülevaatamisre¨iimi seas. 24megabaidise sisemäluga kaameras saab kasutada SD mälukaarte.

Pentax Optio E10 maksab Eestis 3000 kr, Optio A10 hind jääb 5000 kr kanti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing