EPL: Vaidlus Saksamaale ümberasunute omandi pärast kerkib haripunkti

06. veebruar 2006, 07:38

Riigikogu asub neljapäeval arutama Keskerakonna ettepanekut anda Saksamaale lahkunute majades elavatele inimestele luba oma korterite erastamiseks.

Eelnõu, mille üle parlament lõi viimati lahingut 2003. aasta mais, ütleb, et hilisümberasujatel ei saa olla õigusi Eestisse jäänud vara suhtes. Peaminister Andrus Ansip tunnistas juba läinud sügisel, et antud küsimuses ei ole koalitsioonis üksmeelt, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Kõikidele nendele, kes on Eestist ümber asunud või kes olid Eesti Vabariigi kodanikud enne 16. juunit 1940 ja kellelt on vara ära võetud, tuleb see vara tagasi anda,” toetas Ansip omandireformi aluste seaduse (ORAS) kurikuulsa sätte tühistamist. Kui Riigikogu enamus peaks baltisakslaste omandit puudutava paragrahvi kehtetuks kuulutama, looks see hoopis õigusliku aluse umbes 200 maja tagastamiseks ümberasujaile ja nende pärijatele.

Reformierakonna esimehe liitlasteks on siin Isamaaliit ja Res Publica. Teisel pool rindejoont asuvad Keskerakond ja Rahvaliit. Valuline teema võib üles kerkida juba täna koalitsiooninõukogus. Rahvaliitlased panevad justiitsminister Rein Langile pahaks, et ta partneritega konsulteerimata tuli eelmisel nädalal välja omapoolse ORASt muutva eelnõuga. Langi väitel jäävad vara tagastamise või mittetagastamise otsused omavalitsuste teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing