Kuidas korrata Torino olümpia edu

Erika Salumäe 23. veebruar 2006, 00:00

Eelmisel nädalal oli mul suur-suur heameel olla Torino olümpiamängudel vahetuks kaasaelajaks sellele, kuidas Kristina Šmigunist ja Andrus Veerpalust said kahekordsed olümpiavõitjad. Ma tean, mis tunne see on, kui sportlane seisab pjedestaali kõrgeimal astmel, orkester mängib Eesti hümni ja miljonite televaatajate silme eest tõuseb masti sinimustvalge lipp. Nüüd kogesin, et see elamus on võimas ka pealtvaatajana staadionil.

Kindlasti oli see elamus sama võimas ka tuhandetes kodudes teleri ees omadele kaasa elades. Kristina Šmigun ja Andrus Veerpalu pakkusid eestlastele tohutult palju häid emotsioone, sisendasid meie rahvale eneseusku.

Uhke tunne on juba Torino mängude lõpu eel vaadata riikide paremusjärjestust, kus Eesti püsib kolme kuldmedaliga tänini esikümnes. Kes oleks veel 10 või 15 aastat tagasi osanud loota, et Eesti võib olümpiamängudel edestada selliseid jõukaid ja ülisuurte traditsioonidega talispordiriike nagu Soome või Rootsi? Aga praeguse võidujoovastuse ajal on õige aeg suunata pilgud tulevikku ja mõelda järgmiste olümpiamängude peale, mis toimuvad 2008. aastal Pekingis ja 2010. aastal Vancouveris. Kui me tahame Torinost saadud häid emotsioone uuesti koguda järgmistel olümpiamängudel, siis peame lisaks tänastele tippudele toetama noori andekaid sportlasi.

Koos Kristina Šmiguniga on Eestil nüüd 14 kaasaegset olümpiavõitjat. Otsustasime ühiselt teha üleskutse kõigile ettevõtetele ja tavalistele spordisõpradele: palume teil toetada meie tulevaste olümpialootuste ettevalmistusi Pekingi ja Vancouveri olümpiamängudeks jõukohase summaga.

Olümpiavõitjad paluvad annetusi teha Eesti Rahvuskultuuri Fondi kontole 221001101347 Hansapangas selgitusega: annetus Eesti Olümpiakomitee fondi.

Fondile tehtavad annetused on tulumaksuvabad, eraisikutel palutakse tulumaksuvabastuse kasutamiseks lisada annetusele ka oma isikukood. Eesti Olümpiakomitee (EOK) fondi on alates 2000. aastast kogunenud 339 092 krooni. Luban fondi nõukogu esimehena, et kasutame fondi investeeritud raha targalt olümpialootuste toetamiseks. Miks me peame vajalikuks toetada just olümpialootusi? Juba tippu tõusnud sportlastel on tagatud nii riiklik, Eesti Olümpiakomitee kui ka sponsorite toetus.

Kõige raskem on toetajaid ning jätkamiseks motivatsiooni leida neil noortel lootustandvatel sportlastel, kel tipptulemusi veel ette näidata pole ning kelle eakaaslased on samal ajal juba alustanud mõnd muud karjääri. Just selles eas lähevad tippspordile kaotsi paljud andekad noored.

Olümpiavõitjatele andis sellise mõttega väljatulemiseks hea eeskuju ajaleht Äripäev, mis 2000. aastal pärast kümnevõistleja Erki Noole olümpiavõitu kutsus lugejaid annetama noorte mitmevõistlejate toetamiseks 8641 krooni. Teisisõnu, just nii suure summa nagu kogus Erki Nool Sydney olümpiastaadionil. Äripäeva eestvõtmisel koguti kuus aastat tagasi väikeste summade kaupa ligi 800 000 krooni. See raha investeeriti täiendavalt noorte mitmevõistlejate ettevalmistamisse.

Milline oli tulemus? Ma ei julge ennast küll pidada suureks kergejõustiku asjatundjaks, kuid nii mulle kui ka Äripäeva lugejatele on tuttavad nimed Kristjan Rahnu, Mikk Pahapill, Indrek Turi, Andres Raja. Tänu nendele nimedele võib väita, et Eesti mitmevõistlus on hoolimata meie väiksusest spordimaailmas ka pärast Erki Noole loobumist hästi pildil ja küll tulevad varsti ka tiitlivõistluste medalid.

Loodame, et tänavu toetavad ettevõtted ja spordisõbrad meie olümpiatulevikku jõukohase panusega ning ühiselt õnnestub meil koguda soliidne summa, mis aitab juba Pekingis ja Vancouveris pjedestaali kõrgeimale astmele järgmised Eesti sportlased. Olümpialootusi kutsuvad toetama varasemad olümpiavõitjad: Ants Antson, Viljar Loor, Erki Nool, Aavo Pikkuus, Mait Riismann, Erika Salumäe, Tiit Sokk, Ivar Stukolkin, Kristina Šmigun, Jaan Talts, Jüri Tarmak, Svetlana Tširkova-Lozovaja, Jaak Uudmäe, Andrus Veerpalu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing