August Kull müüs Thulema maha

Krista Taim 08. märts 2006, 00:00

Mööblitootja Thulema 50 protsendi omaniku August Kulli sõnul oli müük ainus võimalus, et tema loodud firma saaks Baltimaade suurimaks mööblitootjaks areneda.

Müügitehingu hinda osapooled kokkuleppel ei avalda, Äripäeva hinnangul jääb see 30 miljoni krooni kanti.

Seni ajakirjanduses avatud ja rõõmsameelse suhtlejana tuntud Thulema looja, omanik ja nõukogu esimees August Kull oli eile ajakirjanikuga kohtudes rusutud meeleolus ja ei nõustunud ka pildistamisega. Tal olid ka seljataga mitte just rõõmsad kohtumised töötajatega, kes said tema suust teada, et firma läheb müüki.

Kuigi strateegilise partneri otsingud olid kestnud aasta, vältasid müügiläbirääkimised kõigest paar kuud. Kulli sõnul sündis otsus müüa raskelt. "Kahju on," ütles ta vaikselt. "Thulema on minu laps mingil määral, ma olen ta ise loonud. Mulle on tähtis, et protsessid käiksid kiiresti ja saaks edasi liikuda, et laps haiget ei saaks. Aga midagi pole teha, firma käekäiku silmas pidades tuleb oma ego maha suruda," lisas ta pisut valulikult.

Uued omanikud Wallenium Grupp ja Puustelli Group toovad Eesti suuruselt teise mööblitootjasse kaasa ekspordimahtude suurendamise seisukohalt olulised müügikanalid ja edukaks tootearenduseks vajaliku oskusteabe, mis kõik annavad koostöös senise juhtkonnaga ettevõttele uue kvaliteedi, rääkis Kull.

"Thulema on pikalt proovinud Eestist välja tungida ja on kasvanud piisavalt suureks. Oleme juba aasta otsinud strateegilist partnerit ja võimalusi. Tänaseks on võimalused selleks leitud, et agressiivselt tungida Skandinaavia turgudele ja koos minna paremini Balti turgudele. Ma loodan, et tänu sellele uuele strateegilisele liidule on Thulema tulevikus üks suuremaid büroomööblitootjaid Baltimaades," selgitas Kull.

Tema sõnul oli Thulema jaoks viimane aasta vägagi edukas - 86,2 miljonit krooni käivet ja 4,5 miljonit kasumit. "See on asi, millega võib mööbliäris uhkustada. Küsimus oli selles, kuidas saavutada käivet 120-140 miljonit krooni. Selleks on vaja teha strateegilisi hüppeid ja me arvame, et oleme lahenduse leidnud," sõnas Kull.

Enda tulevikku näeb Kull jätkuvalt seotuna Thulemaga, nõukogu esimehena.

"Leian, et mul on Thulemas rakendust piisavalt. Kui jääb aega üle, siis tuleb vaadata edasi, aga antud momendil ma ei näe seda vaba aega," sõnas ta.

Mis egosse puutub, siis Kullile meenub lugu, kus kooli kokkutulekul endine õpetaja oli unustanud tema nime ja kutsus teda August Thulemaks. "Aga ma usun, et minus on midagi enamat kui Thulema," sõnas ta ja naeratas esimest korda vestluse jooksul.

Eesti juhtiv büroovaheseinte tootja Wallenium Grupp OÜ ning Soome suurim köögi- ja kontorimööbli tootja Puustelli Group OY omandavad 100 protsenti kontorimööblifirmast AS Thulema.

Pärast tehingu toimumist kuulub Wallenium Grupile 60 protsenti ja Puustelli Groupile 40 protsenti ASist Thulema. Ettevõtted loovad selleks ühise firma PW Group Estonia OÜ.

ASi Thulema omanikeks olid enne tehingu toimumist August Kullile kuuluv QL Investeeringud OÜ ja Margus Proos.

Puustelli Group toob kogu oma kontorimööbli ehk Puustelli Office'i tootmise Eestisse, Thulema Kosel asuvasse tehasesse. Seni toodeti neid tooteid Soomes Harjavalla tehases.

"Meie huvi on keskenduda Soomes edaspidi eelkõige just köögimööblile. See on vajalik eelkõige selleks, et suudaksime rahuldada turul valitsevat kasvavat nõudlust ja suurendada oluliselt tootmismahtusid," selgitas Puustelli Group OY tegevdirektor Jussi Aine. "Seoses kontorimööbli tootmise toomisega Eestisse hakkab Thulema tootmises kasutama sama toorainet ja komponente, mis meie Soome tehas. Puustelli tootearenduse ja turunduse pool jääb edasi Soome," lisas Aine.

Wallenium Grupi tegevdirektori Endrus Arge sõnul ootab tänapäeval üha enam kliente "võtmed kätte" ehk terviklahendusi - olgu siis tegu inimestega oma kodu soetamisel või ettevõttega uue kontori loomisel. "Selle tehingu tagajärjel ühendatakse Thulema oskused mööblitootmises, Puustelli tootearendus ja turundus ning Walleniumi projektijuhtimise oskused ja head ekspordikogemused," lausus Arge. "See omakorda loob Thulemale olulised lisaväärtused tootearenduses ning eelkõige eksporti silmas pidades."

Standardi suuromaniku Enn Veskimägi jaoks ei tulnud Thulema müük uudisena. "Ütlen ausalt, et minu jaoks ei ole see uudis," ütles Veskimägi eile õhtupoolikul. "Tegelikult oli see firma juba poolteist aastat müügis."

Thulemad soovis osta ka Standard, kes tegi Veskimägi sõnul pakkumise eelmise aasta aprillis. Kui palju Standard pakkus, ei soovinud Veskimägi öelda.

"Ma arvan, et ta on lihtsalt väsinud, ma tunnen teda ju ammu, ta on kuidagi pessimistlik viimasel ajal. Väsinud ongi võib-olla kõige iseloomustavam sõna," arvas Veskimägi müügi põhjuste kohta.

Kuid seda, et tekkinud kontsern Wallenium-Puustelli-Thulema kõvemat konkurentsi tähendab, Veskimägi ei uskunud.

"Ei tähenda, meid ei hirmuta keegi," muheles Veskimägi ning lisas: "ja seda, et ta Walleniumiga räägib, teadsin ma ka juba, no kõvasti enne jõule juba, novembris äkki isegi."

ASi Standard juhid Mati Peekma, Priit Tamm ja Enn Veskimägi ostsid 2004. aasta oktoobris ettevõttest välja soomlaste Indoor Groupi ja riskikapitaliinvestori BaltCap.

Toona kommenteeris ettevõttes varem kolmandikku omanud Standardi juht Enn Veskimägi napisõnaliselt, et juhtkonda kuuluvad Mati Peekma ja Priit Tamm ostsid välja 58 protsenti aktsiatest. Veskimägi 34protseniline osalus suurenes.

Tehingut finantseeriti omavahendite ja pangalaenuga, Veskimägi sõnul jäi see kõvasti alla Äripäeva toona pakutud 60 miljonile kroonile. Tänaseks on Veskimägi osalus Standardis kasvanud 67 protsendini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing