Balti börsidel läks lahti naabritevaheline maavõistlus

Lauri Matsulevits 16. märts 2006, 00:00

Tegemist on konkursiga "Baltic Market Award" ja seda hakatakse korraldama igal aastal. Konkursi eesmärk on hinnata börsifirmade sõbralikkust investorite suhtes selliste näitajate järgi nagu info leitavus, kättesaadavus, läbipaistvus. Ettevõtteid hinnatakse viie kriteeriumi alusel: aastaaruanne, vahearuanded, avalikud teated, ettevõtte veebileht, investorite hinnang. Iga kriteerium on mõõdetav.

Börsifirmad ei pea konkursil osalemiseks ise midagi tegema, projektis osalevad automaatselt kõik Balti börside põhinimekirja ja I-nimekirja ettevõtted. Hindamise aluseks võetakse avalik teave.

Auhindu jagatakse mitmes kategoorias. Peaauhind antakse välja parimate investorsuhete eest Balti riikides. Teiste auhindadega märgitakse ära parimad investorsuhted alla 50 miljoni euro suuruse turukapitalisatsiooniga ettevõtete hulgas, parim ettevõte börsil (Tallinnas, Riias, Vilniuses), parimad investorsuhted veebis ning järgmisest aastast alates ka kõige nähtavam edasiminek aasta jooksul.

Lisaks parimale börsiettevõttele selgitatakse välja ka parim börsiliige ehk maaklerifirma. Liikmete peamised hindamiskriteeriumid on kauplemisaktiivsus aktsiate ja võlakirjadega ning kauplemis- ja arveldusreeglite järgimine.

"Projekt on julgustuseks Balti riikide börsiettevõtetele rahvusvaheliste avalikustamistavade juurutamisel. Samuti suurendab see Baltimaade turu ja sellel tegutsevate paljude suurepäraste ettevõtete nähtavust ning usaldusväärsust investorite silmis," kommenteeris OMXi Balti turgude president Johan Rudén.

Ettevõtteid analüüsivad börsiekspertide juhendamisel Riias asuva Stockholmi majanduskooli üliõpilased ning tulemused kinnitab komisjon, kuhu kuuluvad investorite, börside, akadeemiliste ringkondade ja ajakirjanduse esindajad.

Harju Elektri juhatuse esimehe Andres Allikmäe sõnul on sellise võrdlusmomendi tekitamine tore. "Pean tunnistama, et ma väga tihti ei jälgi seda, mis toimub Riias või Vilniuses. Nüüd tekib mul vajadus ka nendele börsidele natuke tähelepanu pöörata. Heas mõttes nagu sotsvõistlus," võrdles ta.

Kõigi Eesti börsifirmadeni pole info börsi algatusest kohale jõudnud. Igatahes kommivabriku ja kinnisvaraarendaja Kalevi juhatuse esimees Oliver Kruuda oli eile imestunud - tema polnud konkursist midagi kuulnud.

Tallinna börsi juhi Kaidi Oone sõnul tuli konkursi idee Balti börside juhtide poolt, kes leidsid, et börsifirmad on piisavalt arenenud, et oleks aeg neid omavahel võrdlema hakata.

Seni said börsiettevõtted end võrrelda ainult aktsiahindade ja majandustulemuste kaudu. "Nüüd oleks aeg muid väärtusi ka mõõtma hakata - mis see börsifirma muu väärtus on kui avatus ja läbipaistvus," lausus Oone.

Konkurss ei ole samas suunatud ainult ettevõtetele, kes saavad enda kohta infot ja näevad oma tugevaid ja nõrku kohti. Kuna hindamine toimub avaliku info põhjal, siis on investorid need, kes kasutavad neid näitajaid, mida börs hindama hakkab.

Lisaks on konkursi raames plaanis hinnata OMXi börsidel noteeritud Skandinaavia ettevõtteid ja tutvustada neid Eesti börsifirmadele. "Mitte ametlikult, vaid lihtsalt võrdluse jaoks," ütles Oone.

Mis võistluse võitja auhinnaks saab, ei ole veel teada. "Auhinna kuulutame välja aasta lõpus, kui konkursi tulemused käes," lubas Oone. "Aga ainuüksi selle konkursi võit võiks olla suur asi, mille poole püüelda. Võrreldakse ju kolme Balti riigi ettevõtteid ja kes ei tahaks olla oma naabritest parem."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing