Soome tööle minemise tippaeg sai läbi

Liis Kängsepp 16. märts 2006, 00:00

"Lainehari on möödas," sõnas peamiselt kohalikule turule orienteeritud tööjõuvahendusega tegeleva Manpoweri juht Heigo Kaldra. "Vahetult pärast 1. maid eelmisel aastal küll küsiti kümneid kordi nädalas, aga see küsimine on küll järjest vähemaks jäänud."

Kaldra sõnul on vähenenud nii tööotsijate kui ka töötaja otsijate hulk. "Ma arvan, et need, kes tahtsid Soome minna, on seal juba teisel või kolmandal ringil," ütles Kaldra. "Me Manpoweris loodame, et need neljanda ringi inimesed tüdinevad kehvadest elutingimustest ja tulevad varsti Eestisse tagasi. Päris trendi pöördumist ei tasu veel loota, aga aeglustub minek kindlasti."

"Vaevalt, et nurga taga on hulk inimesi, kes kohe lähevad Soome tööle," lausus CVO Groupi juhatuse liige Agu Vahur. "Kasv tuleb pigem protsentides kui kordades ja pigem jääb see alla 10%, kui Eestis sama majandusseis jätkub."

Vahuri sõnul on Soomes teatud ametikohtadele praegu kvoodid, mis 1. maist ilmselt kaovad ning nõudlus Eesti tööjõu järele ongi just nendes valdkondades. "Seega maht võib-olla natuke suureneb," lausus Vahur.

"Kõik, kes on tahtnud minna, on juba seal tööl. Eestis lihtsalt pole enam inimesi, kes sinna läheksid," ütles OÜ Varamiespalvelu juht Väino Tälli. Ta lisas samas, et senikaua, kui Eesti ja Soome palgavahe jääb, on ka minekuks motiiv olemas. "Ega keegi ei käi seal sellepärast, et Soomes on kihvt ja põnev. Ikka raha pärast käiakse."

Ainsa küsitletud ettevõttena kinnitas Soome töölesoovijate arvu kasvu töövahendusfirma Personalipunkt Extra. Ettevõtte juht Herdis Ojasu ütles, et ettevõte saadab aprillikuu jooksul Soome rekordarvu töötajaid -227 inimest.

Tavakuudel on Personalipunkt Extra kaudu Soome saadetud 20 töötajat, selgitas Ojasu. "Meeletult on tõusnud tellimuste arv, võib öelda, et kümneid kordi," lisas ta, "kuid inimesi, keda saata, on vähem."

Töötajate nappus tuleneb sellest, et valdav osa välismaale minna soovinutest on sinna juba tööle läinud, märkis Ojasu. "Helistasime just läbi metallitöölisi ja 30 inimesest töötas 24 juba Soomes või Inglismaal," rääkis Ojasu.

Soome tööministri Tarja Filatovi sõnul ei ole Eestist enam oodata samasugust töötajate voolu nagu viimastel aastatel, kirjutas eilne Kauppalehti.

Filatovi sõnul on põhjuseks asjaolu, et Eesti palgad kasvavad, samuti läheb eestlasi tööle mujale ELi liikmesriikidesse.

Filatov esitas oma arvamuse teisipäeval Soome Eduskunta arutelul, kus leiti, et uutest ELi liikmesriikidest tuleva tööjõu piiramist käsitlevat seadust mais enam ei pikendata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing