Väinu Rozental • 7. november 2006 kell 22:00

Värska Vesi üritab kanda kinnitada Venemaal

Põlvamaal Värskas tegutseva Värska Vee juhataja Urmas Jõgeva kinnitusel tuli initsiatiiv Peterburis elavalt endiselt Eesti elanikult Stanislav Tammiselt, kes on Värska Originaali taastoomiseks Venemaa turule asutanud Peterburis vahendusfirma Baltica Alliance.

"Kõik kulud ja kogu asjaajamise on enda kanda võtnud koostööpartner," ütles Jõgeva. "Kuigi Värska looduslikule mineraalveele on antud eelmise aasta juulis Euroopa Liidu sertifikaat ning nõukogude ajal vastas Värska ravi-lauavesi kõikidele GOSTidele, peab meie toode taas kord läbima Venemaal põhjaliku analüüsi."

Tammise sõnul huvitus ta Värska mineraalvee Venemaale toomisest mitmel põhjusel. "Esiteks nostalgia väga kvaliteetse Värska mineraalvee järele," ütles kümme aastat tagasi Eestist lahkunud Tammine. "Samuti see, et pärast Boržommi turult tõrjumist on mineraalvee sortiment Venemaa turul muutunud üpris ahtaks - pakutakse ravivett Jessentuki ja vaid mõnda üksikut igapäevaseks joomiseks sobivat mineraalvett, nagu näiteks Pjategorski oma."

Tammine ei teinud saladust, et Värska Originaali edukast taastoomisest Venemaa turule võib kujuneda väga tulus äri.

Tammise kinnitusel ajab ta praegu välja ja koostab vajalikke dokumente ning järgmisel nädalal hakkab Värska mineraalvee koostist uurima Moskvas asuv kuurordiraviinstituut. "Optimistina usun, et esimene koorem 1,5-liitriseid Värska Originaali pudeleid vurab Venemaa suunas aastavahetuse paiku," lubas Tammine. "Kõigepealt tuleb Värska vesi müüki Peterburis ja seejärel mujal Loode-Venemaal ning Moskvas." Tammise sõnul on tal kokkulepped Värska vee müügiks mitme suure kaupluseketiga.

Venemaa ja Gruusia poliitilised erimeelsused viisid selleni, et alates maikuust ei luba Venemaa enam sisse tuua Gruusia mineraalvett Boržomm ja Nabeglavi. Venemaa põhjendas impordikeeldu pudelitesse villitud mineraalvete kehva kvaliteediga.

AS Värska Vesi alustas vahepeal aastateks soikunud ekspordiga taas tänavu suvel, kui saatis esimesed partiid joogivett Lätti ja Soome.

"Kui Soome on seni läinud vaid paar väikepartiid, siis kogused Lätti tasapisi suurenevad," ütles Värska Vee müügidirektor Riho Tõnisson. Lätis müüb Värska joogivett Supernetto kauplusekett ja Soomes võib Värska vett leida Inexi kontserni kuuluva Meiranova restoranide ja bensiinijaamade ketist.

Eksport moodustab praegu Värska Vee käibest 6-7 protsenti. "Kasvupotentsiaali näeme eelkõige Läti ja Venemaa suunal," ütles Värska Vee juhataja Urmas Jõgeva.

Tänu erakordselt soojale suvele oli Värska Vee toodangut juba juuli lõpu seisuga Eestis müüdud sama palju kui kogu eelmisel aastal ehk 26,5 miljoni krooni eest. Prognooside kohaselt kasvab jookide müük tänavu võrreldes mulluse aastaga üle 30 protsendi.

ASi Värska Vesi omanikud on ettevõtte kauaaegne juht Toivo Nõgesmäe, Urmas Jõgeva ja Georg Mahla, kellele kõigile kuulub võrdselt 26,73 protsenti ettevõtte aktsiatest, ning Endel Kapten ja Vello Kikamägi, kelle mõlema osaluse suurus on 9,9 protsenti.

Minaraalvett on Värskas villitud alates 1973. aastast.

Hetkel kuum