9. november 2006 kell 22:00

Terviserajad kostitavad valgustuse ja kunstlumega

Tallinn ning linna lähiümbruse terviserajad pakuvad spordilusti nii suurtele kui ka väikestele.

Suur osa radadest on loodud SA Eesti Terviserajad initsiatiivil ja finantseerimisel. Suuremate kohta pakutakse korralikke kaarte, ka mitmed tillemad on saanud valgustuse. Näiteks Rohuneeme ning Randvere tee äärsete 3-5 kilomeetri pikkuste radade valgustus on seotud tänavavalgustusega.

Nõmme spordikeskuse suusatamiseks mõeldud põhiringid on 3 ja 5 kilomeetrit pikad, radade tarbeks toodetakse ka kunstlund.

Radade reljeef peaks sobima ka nõudlikumale suusatajale. Viiekilomeetrine rada on valgustatud. Novembrikuus algasid ehitustööd ka Harku metsa suusaraja valgustuse rajamiseks.

Nõmme-Harku suur ring on valdavalt laugjas 15 km pikkune ning hooldatavate suusaradade kogumaht on 18 kilomeetrit.

Suusahuvilistele on laenutuseks mõeldud 200 komplekti suuski ning jaanuari teises pooles avatakse 50 komplektiga suusalaenutus ka Hiiu staadionil.

Nõmme spordikeskuses saab pesta, riideid vahetada ning end kohvikus kosutada.

Pirita terviserajal saab suusatada neljal erineva pikkusega ringil: 2kilomeetrine Tammering, 3,6kilomeetrine velodroomi Lükati suusaring, 3,2kilomeetrine Kloostrimetsa ring ning 4kilomeetrine Kloostrimetsa Ambruse mäe ring. Kaks viimast nendest on natuke mägisemad. Kokku on ettevalmistatud ja valgustatud suusaradasid 8 km.

Pirita spordikeskusest on võimalik laenutada suuski. Samuti on tasu eest kappide, pesemise ja sauna võimalus.

Suusaradade jaoks toodetakse talvel kunstlund, kuid ei tasu loota, et masinad kohe esimeste külmadega tööle saab panna.

Lund saab toota siis, kui kraadiklaas langeb kolmel ööpäeval vähemalt alla -6 °C. Möödunud talvel olid Pirita suusarajad heas korras 113 päeval.

Sakus on olemas 0,8-, 2-, 3,5- ja 7kilomeetrised suusarajad, neist on keskööni valgustatud kilomeetrine lõik.

Suusarajad asuvad rabametsas ning on lauged, terviserajad kulgevad raudtee vahetus läheduses ning sinna pääseb lihtsasti ka rongiga.

Saku gümnaasiumis asuvas Saku valla spordikeskuses saab raha eest laenutada ka riietuskappe ning käia saunas. Suuskade laenutust siin ei pakuta.

Keilas saab suusatada 5 ja 7,5 kilomeetri pikkustel radadel. Sellest 2,7 kilomeetrit on õhtul kella 22ni ka valgustatud. Rajad asuvad peamiselt lauskmaal.

Keilas suusalaenutust ei ole, kuid raha eest saab Keila tervisekeskuses riideid vahetada ja pesta.

55kilomeetrise kogupikkusega suusaringiks on ühendatud Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse, Aegviidu, Nelijärve, Jäneda ja Valgehobusemäe keskuseid ühendavad terviserajad. Kõrvemaa radadel toimuvad ka traditsioonilised Tallinna Suusamaraton ja Presidendimatk.

Iga keskuse juures saab sõita mõnekilomeetristel radadel. Valgustatud rajaosad on olemas Valgehobusemäe keskuses ja Jäneda mõisapargis. Selleks, et radadel paremini orienteeruda, paigaldatakse viidad, koostati ka matkaradade kaart.

Terviseradadele pääseb lisaks autole rongiga ning suuskade ettenäitamisel pakub Edelaraudtee ka sõidupileti soodustust.

Suuskade laenutus on praegu olemas Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses ning Jäneda mõisas.

Autor: Liina Raudik

Hetkel kuum