ÄP fototoimetus • 15. november 2006 kell 22:00

Mart Laar astus libedale teele

Isamaa ja Res Publica Liit läheb valimistele reklaamlausega "Õnn ei ole rahas". "Tänast Eestit vaadates näib, et raha järgi joostes oleme unustanud olulisemad väärtused. Mis kasu oleks meil näilisest jõukusest, kui selle poole püüdlemise tuhinas kaotaksime eesti keele ja kultuuri?" ütles erakonna peaministrikandidaat Mart Laar.

Äripäeva hinnangul asub Isamaa ja Res Publica Liit majandusedule vastandamisega endale ise hauda kaevama.

Isamaa ja Res Publica Liit üritab selle reklaamlausega eristuda kiiret majandusarengut väärtustavast Reformierakonnast. See võib aga saada lähenevatel valimistel Laari juhitava ühendpartei komistuskiviks.

Terved kodanikud, eluea pikenemine, iibe paranemine ja haritud inimesed on olulised teemad, kuid me ei tohi unustada, et just majanduskasv loob eeldused nende eesmärkide saavutamiseks.

Majanduskasv peegeldab meie ühiskonna jõukuse suurenemise kiirust. Vaatame, mis on viimastel aastatel toimunud. Inimeste sissetulekud kasvavad kiiresti, tööpuudus on langenud miinimumini. See tähendab, et üha rohkem on inimestel raha, mille abil muuta oma elu õnnelikumaks. Võib küll väita, et õnn ei ole rahas, aga vale on õnne ja raha ka vastandada. Ei tohi unustada, et raha tähendab ka vabadust, mis on õnnelikuks saamisel üks oluline eeldus. Mida vähem sõltub meie kodanik riigist, mida vähem peab ta, käsi pikal, käima toetusi kerjamas, seda õnnelikum ta on.

Meie pered on muutunud jõukamaks, suutnud parandada oma elamistingimusi ning see omakorda on mõjutanud positiivselt ka sündivust. Raha on oluline vahend enda harimiseks jne.

Vastandamise asemel peaksime püüdlema jõuka ja õnneliku ühiskonna poole. Mida peaks tegema oma valimisprogrammi koostav Mart Laari meeskond? Nad peaksid enda programmis asuma toetama Reformierakonna majanduspoliitikat.

Reformierakond lubab maksumäära alandada, jätkata ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastusega, muuta maksuvabaks eraisikute investeeringud ja lihtsustada ettevõtete asutamist. Need on head ideed, mida teistelgi parempoolsetel erakondadel häbeneda ei tasuks.

Reformierakonnal on ka mitmeid puudusi. Just oravate nõrkustele tuleb Isamaa ja Res Publica Liidul pakkuda alternatiiv.

Erinevalt Reformierakonnast võiks ühendpartei vastandada JOKKindusele. Eesti vajab täna hädasti uut platsipuhastamist. Plats tuleb lüüa puhtaks korruptantidest, maadevahetajatest ja inimestest, kes on ajanud "jaga ja valitse" poliitikat ning on toonud käibesse väljendi "juriidiliselt on kõik korrektne".

Autor: ÄP

Hetkel kuum