Sirje Rank • 3. detsember 2006 kell 22:00

Forbesi vastasseis Vene rikkaima naisega

Skandaal puhkes, kui ajakirja Forbes väljaandja Venemaal, Saksa kirjastaja Axel Springer AG, otsustas vahetult enne ajakirja detsembrinumbri ilmumist kõik trükitud 100 000 eksemplari paberihunti saata. Mingil moel oli üks eksemplar enne müüki jõudmist sattunud kaaneloo kangelanna kätte, kes ähvardas artikli ilmumisel kirjastaja kohtusse kaevata.

Sellise kapituleerumise peale Vene oligarhide ees esitas Forbesi Venemaa peatoimetaja Mihhail Kašulinski lahkumisavalduse. Ajakirja New Yorgis asuv emafirma, mis reeglina sisuküsimustesse ei sekku, nõudis "värske numbri viivitamatut väljaandmist, nagu see sai algselt trükitud". Forbes ei või lubada Vene meediatsensuurile allumisest plekki oma renomeele, kirjutas Wall Street Journal.

Draama lõppes reedel sellega, et number ilmub, kuid muudetud esikaanega. Muudetakse esialgu rasvaselt trükitud Baturina tsitaati "Minule on kaitse tagatud". Asjaosalise väiteil on sõnad välja rebitud kontekstist "Minule on kaitse tagatud nagu kõigile investoritele". Poolikut tsitaati võib tõlgendada kui viidet Baturina mõjukale abikaasale.

Jelena Baturinale kuulub Moskva üks suurimaid ehitusfirmasid Inteko. Tema abikaasa Juri Lužkov on viimased 14 aastat olnud Moskva linnapea, kes otsustab, millised ehitusfirmad arendavad pealinna kõige atraktiivsemaid krunte.

1991. a plastmasstoodetega äri alustanud Baturina ei salli, kui tema rikkust seostatakse mehe ametiga. Kõik seda üritanud meediaväljaanded on ta kohtusse kaevanud ja seljatanud.

Forbes kirjutab ajalehe Independent andmeil, kuidas Baturina rikkaks sai ning mis liiki vara talle kuulub. Samuti, kuidas ta on oma firma osavalt ümber korraldanud, nii et pole karta, et kui Lužkov tuleval aastal linnapea kohalt lahkub, äri allamäge minema hakkaks. Üle poole firma tulust tuleb edaspidi kinnisvara rendist, mis ülikõrgete hindadega Moskvas tagab jätkuvalt hiigeltulu.

Venemaa Forbesi esimese peatoimetaja Paul Klebnikov sõnul näitas ajakirja ilmuma hakkamine, et Venemaa ärielu on jõudnud tsiviliseeriud etappi.

Kui Forbes 2004. aasta aprillis Venemaal ilmuma hakkas ja esmakordselt rikkaimad inimesed reastas, väljendas toonane peatoimetaja Paul Klebnikov juhtkirjas head meelt, et selline asi on Venemaal võimalikuks saanud.

"See, et turg on taolise väljaande ilmumiseks valmis, on märk, et Venemaa ärielu on jõudnud uude, tsiviliseeritumasse arenguetappi," kirjutas ta 2004. aastal. Kolm kuud hiljem tapeti Klebnikov Moskva kesklinnas ning tema mõrv on tänaseni lahendamata. Viimastel kuudel on ärimeeste ja ajakirjanike palgamõrvad Venemaal taas sagenenud.

Hetkel kuum