26. aprill 2007 kell 9:38

Rikkaks saamine ei nõua tarkust

Jõukuse ja intelligentsuse vahel pole seost, kinnitab USAs tehtud uuring.

Või kui seos eksisteerib, siis pigem oodatule vastupidine, sest paljud keskmisest oluliselt intelligentsemad küsitletud tunnistasid, et neil esineb küllalt sageli rahalisi raskusi, vahendas physorg.com.

"Inimesed ei saa rikkaks lihtsalt seepärast, et nad on targad," ütles uuringut juhtinud Ohio ülikooli teadlane Jay Zagorsky. Siiski tuleb uuringust välja, et vaatamata IQ ja jõukuse vahelise seose puudumisele, on seos intelligentsuse ja sissetuleku vahel selgelt olemas.

Sissetuleku ja intelligentsuse vahelist seost on uuritud varemgi, kuid meie uuring läheb sellest kaugemale, rõhutab Zagorsky. "Me ei pane võrdusmärki suure sissetuleku ja jõukuse vahele". Zagorsky avaldas oma uurimistulemused ajakirjas Intelligence.

Andmete saamiseks küsitleti kokku 7403 keskealist ameeriklast. Küsitletud sooritasid IQ-testi ning vastasid küsimustele sissetuleku, omatava vara, võlgade tagasimaksmisraskuste ning võimalike pankrotistumiste kohta.

Uuring kinnitas, et mida kõrgem oli küsitletava IQ, seda suurem oli tema sissetulek. Keskmiselt tähendas üks punkt parem tulemus IQ-skaalal 200 kuni 600 dollarit suuremat aastasissetulekut.

Kui aga arvestada kogu omatavat vara ning finantsraskusi, siis ilmnes, et keskmiselt intelligentsed inimesed saavad hakkama sama hästi või isegi paremini kui nö intelligendid.

Kuidas see siiski võimalik on, et rohkem teeniv inimene ei ole vähemteenivast rikkam? Zagorski sõnul ei oska ta sellele kindlalt vastata, sest ta ei keskendunud uuringus sellele küsimusele. Küll aga oletas ta, et ilmselt ei tegele intelligentsemad inimesed nii hoolikalt säästmisega.

Zagorsky sõnul tasub heita pilk näiteks ülikoolide parklates seisvatele autodele. Professorid on üldjuhul väga targad inimesed, kuid Porschesid ja Rolls-Royce siiski eriti silma ei hakka.

"Õppetund sellest on lihtne: intelligentsus ei ole tegur, mida seostada jõukusega. Mitte just väga intelligentsed inimesed ei peaks tundma, et neil on midagi puudu. Samas ei tohiks ka targad arvata, et neil on automaatselt eelis," võttis Zagorsky oma töö tulemused kokku.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid.

Hetkel kuum