Üks küsimus

Maris Paalvelt 07. mai 2007, 00:00

Enamasti ostetakse taimed juba amplisse istutatult. Üha enam on aga inimesi, kellel on aastatega koju tühje ampleid kogunenud ning loodust hoidev inimene tahaks neid loomulikult taaskasutada.

Loodetakse ehk ka majanduslikule võidule: võib-olla tuleb taimi eraldi ostes kokkuvõttes soodsam, kui osta juba valmisamplid. Alati see loomulikult nii lihtne ei ole, sest paljusid ronitaimi ei kasvatatagi väikestes pottides, vaid istutatakse juurdunud pistikud kohe amplitesse.

Ampleid hoitakse asetatuna spetsiaalsetele traatidele või nööridele, kus taimed saavad külgedelt vabalt alla areneda ja nõndaviisi kompaktse ripp-poti moodustada.

Rippuvate amplitaimede suureks kasvatamine tasasel pinnal on tülikas ja seetõttu pakutakse rippuvaid amplitaimi aianduskeskustes kesistes kogustes. Hea võimalus rippampleid korduvkasutusse võtta on amplitesse ise mõnda taime külvates.

Selleks sobivad ideaalselt näiteks kressid, lõvilõuad, lillherned ja lilload.

Päike ja tuul on kiired amplite kuivatajad. Enamasti aga sellises kohas amplid just asetsevadki.

Mida väiksem on ampel ja mida rohkem on sinna istutatud taimi, seda kiiremini muld ka kuivab.

Mida ette võtta, et ampel kauem värske püsiks?

Aiandites kasvatatakse kõiki taimi turbamullasubstraadis, mis kuivab kiiresti, ja taimed selles vajavad tunduvalt asjatundlikumat hooldust kui mineraalmullas.

Märksa lihtsam on vältida amplite liigkuivamist, kui olete kasutanud istutussubstraadiks kas kauplusest ostetud mineraalmulda või valmistanud selle ise. Kui olete valmisampli ostnud, ei tasu seda muidugi ringi istutama hakata.

Ampel tasub valida võimalikult suur, sest sinna mahub rohkem mulda. Mida rohkem mulda, seda aeglasemalt ampel kuivab.

Taimede valik. Kui oled liikuv inimene ja alati ei ole võimalik taimi kasta, vali taimed, mis vajavad vähem hoolt. Sellisteks taimedeks on näiteks kaksikkannused (diascia'd), suuterad (bacopa'd), lobeeliad.

Pikemaks ajaks kodust lahkudes tõsta amplid maapinnale varjulisemasse tuulevaiksesse kohta. Samas jälgi, et koduloomad amplitele liiga ei teeks ega teod lehti pitsiliseks näriks.

Võimalusel kata ampli pealmine mullapind koorepuru või mõne muu multšiga, mis aitab mullas niiskust hoida.

Kasta amplit väga hoolikalt, et muld amplis tõesti üleni märguks. Kõige parem on, kui on võimalus tõsta ampel vanni, kus ta üleni märgub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing