Maaleht ei päästnud Ekspressi vajumisest

Tarvo Vaarmets 13. juuni 2007, 00:00

LHV analüütiku Erki Kerti hinnangul ei ole ülevõtu näol tegu üleliia positiivse sammuga, ent see on siiski piisavalt oluline, et luua kerge positiivne foon. Ta märkis, et Balti turud ei ole kunagi väga kiire reageerimisega silma paistnud, mistõttu Ekspress Grupi laienemine koduturul võib aktsiat mõjutama hakata alles lähinädalatel.

"Ma ei arva, et see peaks olema ülespoole viiva trendi algus, aga väikse nõksu üles võiks teha küll," täpsustas Kert, kes pani ettevõtte aktsiahinna eilse 1,2% languse börsil valitseva üldise negatiivse meeleolu arvele.

Hansabank Marketsi analüütik Pavel Lupandin lausus, et mõneti oodatud tõusu keeras tõenäoliselt languseks mõnede institutsionaalsete investorite müügisurve. Samas näeb ka Lupandin ostul pikemas perspektiivis Ekspress Grupile positiivset mõju, sest ettevõtte tugevdab nüüd tema sõnul oma positsiooni Eestis veelgi. "Samas on firma strateegia ju laieneda rohkem väljapoole Eestit, kuid praegu tehakse seda hoopis koduturul," oli Lupandin veidi hämmeldunud.

Mõnes mõttes tabas Maalehe lisandumine Ekspress Grupi tütarettevõtete sekka ootamatul Hans H. Luike ennastki, sest aktsiaid börsile viies mehel sellist plaani ei olnud.

"See tehing sündis tegelikult teise poole initsiatiivil," seletas Luik eilsel pressikonverentsil ja väljendas samas tehingu üle heameelt.

"Kui te vaatate, milline võiks olla Maalehe kasumiprognoos ja millises P/E vahekorras see meile kätte tuli, siis ma arvan, et see võiks olla rõõmustav sõnum," sädeles Ekspress Grupi suuromanik.

Kui arvestada, et Maalehe selle aasta esimese viie kuuga teenitud 4,9 miljonit krooni leiab endale aasta teises pooles samasuguse jätku, siis aastaga võiks Maaleht kasumireale kirjutada ligi 12 miljonit krooni. See teeks ka P/E suhteks ülimadala 4,4. Võrdluseks on Ekspress Grupi sama näitaja 18,3.

Kui uskuda aga müüjaid, tulevik siiski nii ilus ei paista. Maalehe senise suuromaniku Jüri Ehasalu meelest olid need viis kuud erandlikud. "Valimiste puhul tahab ka kõige konservatiivsem erakond lehte naerunägusid, aga kaubandusreklaamiga on asjad teistsugused," selgitas ta suure kasumi tagamaid.

"See ei ole sugugi odavalt müüdud," kommenteeris Ehasalu väiteid, et Maalehe omanikud müüsid ettevõtte Luigele liiga odavalt.

Maalehe eelmise aasta käive oli 52,8 miljonit krooni ja puhaskasum 3,3 miljonit, mis annab 2006. aasta hinna ja kasumi suhteks 15,8.

Ekspress Grupi juhatuse esimehe Priit Leito teatel saab peamiseks eesmärgiks Maalehe reklaamikäibe kasvatamine. "Maalehe perspektiiv reklaamiturul on tulevikus kindlasti palju parem kui see on praegu," kinnitas Leito, kelle arvates muutub Maalehe positsioon läbirääkimistel suurte reklaamiagentuuridega Ekspress Grupi koosseisus oluliselt tugevamaks.

Luige väitel hakkab Maalehe kasum tõusma kiiremini, kui seda on paaril viimasel aastal teinud Ekspressi oma.

Maaleht Maaleheks, aga mis on saanud emissiooni ajal kõlanud Ekspress Grupi laienemisplaanidest välismaal? "See tempo ei ole alati nii kiire, kui Äripäev ootaks, aga vast siis, kui puud veel lehti kannavad, saame öelda järgmised uudised," vihjas Luik.

"Rumeenias ja Bulgaarias on tohutu kasv alles ees ja seal olen ma praegu oma mõtetega tihemini kui Eestis," lisas Luik.

Erik Roose, Postimees ASi peadirektor
Rahaliselt ma ei oska öelda, minu meelest on natuke üle makstud, ma isiklikult ei oleks tahtnud nii palju maksta. Aga ega see ole ka mingi kosmiline summa, kõva keskmine investeering. Teisest küljest vajas Ekspress Grupp seda tehingut kui sõnumit uutele aktsionäridele.

Maalehe turuosa reklaamis on väga väike. Kui võrreldes tiraaži ja lugejaid reklaamikäibega, siis konkurentsitult Eesti pisim. Selles mingi potentsiaal kindlasti on.

Ekspress Grupil erilist turuosa väljaspool Tallinnat ei ole, selles mõttes pole see ost paha samm. Koos linnas ilmuvate nädalalehtedega võib maale minev nädalaleht mingisuguse tugevama jõu moodustada küll. Iseasi, kuidas seda perspektiivi ära kasutatakse. Kerge see ole, kui arvestada, et viimastel kuudel on tõus hakanud aeglustuma.

Tarmo Lood, Viru teedevalitsuse juhataja asetäitja, Ekspress Grupi aktsionär
See on minu jaoks uudis. Ma olen golfiväljakul praegu, ei oskagi öelda. Ma ei teagi, kuidas sellel Maalehel on läinud, elus ta igal juhul on.

Tundub positiivsena, ma olen siiamaani jäänud tilkuma selle aktsiaga, see teine päev oli kõige õigem müügipäev. Pärast vaatasin, et kaua ta ikka langeb.

Paistab positiivne uudis, ma ei kavatse müüa. Kuna kiiret tulu ei tulnud, olen võtnud pika positsiooni.

Kui ettevõte jõuab sellist kasumlikku firmat (pärast Maalehe majandustulemustega tutvumist - toim.) osta, milles küsimus, see on orientatsioon tulevikule. Ega meedia kao meil siin kuhugi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing