Jaga lugu:

Mainekas Iittala läheb Fiskarsi valdusse

Iittala ostmisega tõuseb Soome üks vanemaid firmasid, 1649. aastal asutatud Fiskars Põhjamaade juhtivaks kodutarvete tootjaks. Ühendfirma kätte läheks Soome kümnest hinnatuimast brändist neli. Firmad on ka sarnase taustaga: pikkade traditsioonidega tööstusettevõtted, mis pakuvad parimate disainerite kujundatud praktilisi kodutarbekaupu. Iittala on eelkõige tuntud oma klaastoodete poolest, mida on kujundanud tuntud kunstnikud, nagu Alvar Aalto, Timo Sarpaneva ja Tapio Wirkkala.

Tehing peaks lõpliku kinnituse saama augustis, kui konkurentsiamet on selle heaks kiitnud.

Iittala vahetab lühikese aja jooksul juba mitmendat korda omanikku. See sai alguse neli aastat tagasi, kui Itaalia Ali Group ostis ära Hackmani, mille koosseisu Iittala kuulus. Et itaallaste põhihuvi oli suurkööke valmistav Metos, siis müüsid nad Iittala 100 miljoni euro eest edasi Hollandi investeerimisfirmale ABN Amro Capital, mille plaan oli see börsile viia.

See aeg saabus selle aasta märtsis, kuid viimasel hetkel otsustasid omanikud selle ootamatult katki jätta, sest nende arvates ei kujunenud hind piisavalt kõrgeks. "Omanikud jätkavad ettevõtte tugevdamist. Me ei ole liiga ahned ega müü Iittalat selle konkurentidele," ütles Iittala juhatuse esimees Karsten Borch kevadel.

Fiskarsi tegevdirektor Heikki Allonen tunnistas, et ostmisläbirääkimised algasid pärast Iittala aktsiaemissiooni katkestamist. Lõpuks jõuti kokkuleppele, et müügihind on 230 miljonit eurot ehk umbes sama palju, kui omanikud lootsid selle eest saada börsile viimisega. Edaspidi jätkab Iittala Fiskarsi kontserni ühe osana. Allonen nimetas tehingu trumpideks seda, et kattuvaid tegevusalasid on vähe, et Iittalal on tuntud brändid ja lai jaemüügikett. Fiskarsil on jälle tugev positsioon USA turul. Sel aastal kavatseb Iittala avada kümme uut kauplust, neist kaks Stockholmis ja ühe Hollandis Maastrichtis.

"On väga hea, et saime lõpuks pikaajalise ja stabiilse strateegilise omaniku," väljendas oma rahulolu tehingu puhul ka Iittala tegevdirektor Tero Vähäkylä.

Allonen nimetab Iittala ostmist loogiliseks sammuks kodutarvete tootja Fiskarsi laienemisstrateegias. Ostuga saab Fiskars enda valdusse sellised tuntud brändid nagu Iittala, Arabia, Hackman, BodaNova, Höganäs Keramik, Rörstand ja Høyang-Polaris.

Fiskars on ühtaegu nii Ehrnroothi suguvõsale kuuluv tööstusettevõte kui ka investeerimisfirma. Sellele kuulub muu hulgas kolmandik Wärtsiläst ning 150 000 hektarit maad Fiskarsi ümbruses ja Hakoniemel. Omanikele kuulub Fiskarsi nõukogu kaks aseesimehe kohta, kus praegu on Alexander ja Paul Ehrnrooth.

Jaga lugu:
Hetkel kuum