Töötajal ei saa lubada puhkusest keelduda

Heli Raidve 13. august 2007, 00:00

Kui töötaja keeldub puhkusele minemast, tuleb tal töötamine võimatuks muuta, sest tema tööle lubamine võib tuua kaasa töövaidluse.

Neljapäev. Raamatupidaja arvestab ja maksab puhkuste ajakava kohaselt esmaspäevast puhkusele minevale töötajale välja puhkusetasu.

Esmaspäev. Kolleegid avastavad üllatusega, et töötaja ei olegi puhkusele läinud ja istub selle asemel oma töökohal. Kohale kutsutud ülemuse korraldusest hoolimata keeldub töötaja puhkusele minemast. Mida teha?

Praktikas tekib selliseid olukordi küll harva, kuid siiski tekib. Näiteks töönarkomaanid, kes väidavad, et nad ei saa puhkusele minna, kuna töö jääb tegemata. Naistöötaja, kellele tööandja poolt puhkuste ajakavas määratud aeg ei sobivat. Meesterahvas, kes palub, et teda ei sunnitaks puhkust kasutama, kuna üksiku inimesena hakkab ta siis igavusest jooma. Ja teisedki, kes lihtsalt ei taha puhkusele minna, igaüks iselaadi põhjustel.

Töötaja tervise kaitsmise eesmärgist tulenevalt ei luba puhkuseseaduse N7 töötajal puhkusest loobuda ja tööandjal jätta puhkust andmata.

Sama eesmärki teenib ka põhimõte, et puhkus tuleb anda tervikuna. Jaanuaris koostatud ja töötajale tutvustatud puhkuste ajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel, seega ei saa töötaja ajakavas planeeritud puhkusele minekust ühepoolselt loobuda. Kuna seadus ei sätesta, mida teha töötajaga, kes puhkusele minekust keeldub, siis järgnevalt mõned praktilised soovitused.

Anna tööandjana töötajale selgesõnaline korraldus töökohalt lahkuda, selgita töötajale puhkusevajadust, soovitavalt tunnistajate juuresolekul. Vajadusel vormista korraldus kirjalikult ja tutvusta seda töötajale allkirja vastu või kaastöötajate juuresolekul.

Töökohal viibiva töötaja eiramine ja töötamise lubamine võib tulevikus tekitada töövaidluse. Töötaja võib hakata väitma, et tööandja oli nõus puhkuse ärajätmise ja tema tööle lubamisega.

Kui töötaja hoolimata korraldusest, selgitustest ja palvetest hoiab lauast kinni ja ikkagi keeldub töökohalt lahkumast, püüa temalt võtta töötamise võimalus. Muuda arvutile ligipääsu parool või vii arvuti töölaualt ära, äärmisel juhul võta töötajalt ära laud ja tool või muud töövahendid, sulge edaspidiseks ukse sissepääsukaart.

Mõnel ametikohal ei ole selliseid abinõusid võimalik kasutada. Näiteks on väga raske võtta töövahendeid ära kodus töötavatelt isikutelt, liikuva iseloomuga tööd tegevatelt müügiesindajatelt ja oma tööaega ise määravatelt töötajatelt. Neile tuleks regulaarselt meelde tuletada, et tööandja ei ole nõustunud puhkuste ajakava muutma ja töötaja on kohustatud puhkama. Oleks hea, kui selline meeldetuletus oleks tulevikus võimaliku vaidluse korral taasesitatav, st tõendatav e-kirja väljatrüki, tähitud kirja kviitungi, tunnistajate ütluste või muu selletaolise tunnistähega.

Ja kui tööandja ikkagi nõustub puhkuse ärajätmise, töötaja tööle lubamise ja puhkuste ajakava muutmisega, tuleks kohe sõlmida kirjalik kokkulepe nii uue puhkuse aja kui ka ette saadud puhkusetasu tagasimaksmise või palgaga tasaarveldamise suhtes.

Kui puhkus jääb ära, töötaja lubatakse tööle ja pooled puhkuse uue aja suhtes kokkulepet ei sõlmi, jääb töötajale õigus valida kasutamata jäänud puhkuse aeg tulevikus ise, teatades sellest tööandjale vähemalt kaks nädalat ette.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing