Iga viies FIE läheb hingusele

Ralf-Martin Soe 17. september 2007, 00:00

"Oleme kaardistanud olukorda FIEnduses ja meie esimesed sammud päädivad sel aastal nende registrist kustutamisega. Neid, kes esitavad nulli või kriipsuga deklaratsioone, on kokku 16 000. Me räägime 22-23 protsendist FIEdest. See on ikka väga märkimisväärne hulk," ütles maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juht Egon Veermäe.

Nende hulgas on veel 6000 FIEt, kes pole deklaratsioonidesse juba neli aastat midagi asjalikku kirjutanud.

"Neli aastat ainult nulliga - millisest ettevõtlusest saab sellisel juhul rääkida? Paljud neist ei käi ka tööl. Tekib küsimus, miks nad siis sotsiaalmaksu tasuvad (minimaalselt on see 8000 krooni aastas). Tundub, et puhtalt odavama ravikindlustuse saamiseks," lisas Veermäe.

Sellise ettekäändega ei nõustu aga ettevõtluskonsultant ja FIEde asjatundja Olavi Kärsna.

"See on haige jutt, et keegi hakkab FIEks odavama ravikindlustuse saamiseks. Palju lihtsam on ikkagi miinimumtasu maksev tööandja leida," kommenteeris Kärsna.

Mehe sõnul on tegemist registri puhastamisega, mis võib kaasa tuua lisanduvat maksutulu. Nimelt on enamikul FIEdest mingisugune vara maksuvabalt arvele võetud ja FIE seisundi lõppedes tuleb selle pealt makse maksta.

Maksuhaldur aga ei oota esialgu mingit kindlat lisa maksutulule. Küll aga nendib, et FIE tegevuse lõpetamine ei kustuta ettevõtlusega seotud võlgasid.

16 000 registrist peatselt kaduva FIE hulgas on nii töötavad FIEd kui ka pensionäridest füüsilisest isikust ettevõtjad, kes ei pea sotsiaalmaksu tasuma.

Maksuamet pole veel välja arvutanud, milline on sotsiaalmaksu tasuvate ja mittetasuvate FIEde osakaal.

Lisaks on veel 19 000 FIEt, kes teenivad kuus alla 2000 krooni netotulu ning tööl ei käi. Nende saatus on veel lahtine. Veermäe kahtleb, kas sellest summast on võimalik ära elada.

FIEde kustutamine ei puudutada äriregistris registreeritud FIEsid. Siiski on nende osa vaid mõni tuhat 75 000 FIEst.

Selle aasta 1. juulil jõustus maksukorralduse seaduse muudatus, mis võimaldab maksuhalduril hakata FIEsid, kellel ettevõtlus puudub, registrist kustutama.

Praegu on maksuamet gruppe analüüsinud ja kustutamiseks läheb oktoobris. Passiivseks jäänud FIEd hakkavad saama maksuametist kirju, milles palutakse tõendada oma ettevõtlikkust.

Vabakutseline looduskaitsja Kaja Riisberg lõpetas FIE staatuse umbes aasta tagasi.

"Mul oli see endise tööga Lahemaa rahvuspargis otseselt seotud. Sealt lahkudes kaotasin huvi ja võimaluse FIEndusega tegeleda," ütles FIEna loodusgiidi teenust pakkunud Riisberg.

Naine läks ise maksuametisse, et saata hingusele oma FIE staatus. Eelkõige seetõttu, et ametlikult FIEks jäädes oleks talle jäänud ka raamatupidamiskohustus.

Siiski pole 16 000 FIEt Riisbergi käitumist järginud ja nemad tuleb maksuametil andmebaasist kustutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing