Kadi Heinsalu • 29. oktoober 2007 kell 22:00

Tallinki omanik sai ihatud maatüki

Kinnistud ostis ainsa pakkujana ja vaid miljon krooni alghinnast kallimalt Tallinki suuromanik Infortar.

Infortar ostis Põhja-Eesti Regionaalhaiglalt (PERH) kaks kinnistut ja korteri, kokku 17 hektarit Hiiul 101 miljoni krooni eest. Küsimus on, kuidas teadis Infortar nii ökonoomset hinda pakkuda. Pakkumise dokumendid võttis välja veel kuus firmat, kuid kõik loobusid. Ain Hanschmidtile, Enn Pandile ja Kalev Järvelillele kuuluv Infortar kandis raha kohe üle, hüpoteeke kinnistutel pole.

Haigla nõukogu esimees Toomas Vilosius asus ametisse 23. mail. Varem oli ta aastaid PERHi juhatuse liige, kuid mullu sügisel läks Tallinki Soome ja Rootsi vaheliste liinide teenindusdirektoriks.

PERHi ajaloo suurim kinnistumüük käis kähku. See algas 10. juulil kuulutusega Eesti Päevalehes ja lõppes 27. juulil notar Evi Paberiti juures asjaõiguslepingu sõlmimisega. Tagatisraha oli 5 miljonit krooni. Tavaliselt nõuab notaribüroo sealse sekretäri sõnul pabereid ette vähemalt nädala. Hiiu puhul piisas kolmest päevast, kuna Paberiti sõnul oli ta kinnistu müügiga tegelnud paar aastat tagasi ja seekord andis haigla operatiivselt täiendusi, mida sai juba konkursi toimumise ajal kontrollida ja lisada.

Haigla nõukogu kinnitas Infortari pakkumise päev pärast konkursi lõppu 24. juulil. Müügidokumente seekord e-postiga ei saadetud, need ootasid koosolekuruumis laua peal, rääkis nõukogu liige Liisa Pakosta.

Sihtotstarbelt sotsiaalmaal laiub männimets endise Kivimäe haigla hoonetega, puidust kahekorruseline tuberkuloosihaigla on muinsuskaitse all. Keset parki on kaks moodsamat eramaja. Üks korter neis kuulub sotsiaalministeeriumi endisele tõlgile Jaan Friedenthalile. Suurem, 187ruutmeetrine korter müüdi Infortarile ja on ametlikult tühi, kuid seal elavad haigla armust paar inimest tasuta.

"Minul tekkis koosoleku alguses küsimus, kas Vilosiuse rolliga ei teki huvide konflikti," ütles Pakosta. Nii haigla jurist kui ka Vilosius kinnitasid, et tegu oli avaliku konkursiga ja sekkumist pole. Pakosta pakkus, et Vilosius võiks end hääletamisest taandada, kuid pärast selgitusi loobus.

Vilosius kinnitas, et ta ei pidanud nõukogu ees põhjendama oma seotust, kuna tegu oli avaliku pakkumisega. "Seda maad on kolm nõukogu müünud, nüüd siis Infortar ostis ära," sõnas ta. Ta lisas, et ei tea täpselt, mida Infortar sinna plaanib teha. "Aga kas haiglad või sanatooriumid."

Infortaril pole palju valida. Juulis määras valitsus selle kinnistu maastikukaitsealaks, mis tähendab, et sinna elumaju ehitada ei tohi ja kasutada saab vaid olemasolevaid hooneid.

Pakosta sõnul on Infortaril plaanis sinna sanatooriumid ehitada, sellest oli juttu nõukogu koosolekul.

Infortari juht Ain Hanschmidt ei olnud Äripäevaga vestlusest huvitatud. Firmas kinnistutega tegelev Tõnu Põder ütles vaid, et tema ülesanne on hooned säilitada ja talveks ette valmistada.

Hiiu kinnistute vastu tundsid huvi veel Merkole kuuluv E.L.L. Kinnisvara, Estconde-E, Pindi Kinnisvaraga seotud Kirke Maja OÜ ning Tiit Laja ja Tõnis Arro firma Hermes Projektijuhtimine OÜ. Ostust loobuti kas maa piirangute või kõrge hinna tõttu.

Estconde-E nõukogu esimees Rein Tallermo sõnas, et ehkki pansionaadi ehitamine huvitaks neidki, ei suuda nad Tallinkiga konkureerida välismaa eakate siiatoomises.

Infortar saab seda maad vahetada. Kinnisasja saab vahetada riigile kuuluva kinnisaja vastu, kui ala kaitsekord oluliselt piirab selle sihtotstarbelist kasutamist, teatas keskkonnaministeerium.

Maa sihtotstarvet on võimalik muuta, selleks tuleb algatada detailplaneering, kuid veel pole Tallinna linnavalitsusse taotlust esitatud.

2005. aastal pakkus ostja kinnistute eest 86 miljonit krooni, mis oli alghinnast 13 miljonit krooni enam, kuid loobus ostust pärast täiendavaid keskkonnauuringuid.

Kinnistute hinna määramise aluseks võeti varem tehtud kinnistute väärtuse hinnangud ja regionaalhaiglale tehtud ostupakkumine.

Põhjust, miks laekus vaid üks pakkumine, võis mõjutada vahetult enne dokumentide esitamist valitsuse määrus pargi kaitse alla võtmisest. Sellest informeeris regionaalhaigla kõiki ettevõtteid, kes olid enampakkumise dokumendid välja võtnud.

Hetkel kuum