Oksana Kabrits • 31. oktoober 2007 kell 22:00

Ossinovski: panen Spacecomi kinni

"Järgmisest aastast lõpetame oma tegevuse. Sellel aastal teenisime 300 miljonit krooni kahjumit ning ei soovi olla kahjumis ka järgmisel aastal," ütles Ossinovski.

Tema sõnul uskus ta veel kolm aastat tagasi Eesti riiki, kuid sai petta. "Me ei taha edasi võidelda. Võtame aja maha ja vaatame, mis saab edasi," kommenteeris Ossinovski.

Paljudele kohalolijatest oli see üllatus. Transiidiäris on praegu raske aeg, kuid keegi ei oodanud, et probleemi võib lahendada nii radikaalselt.

Ossinovski alustas eile ettekannet kaastundeavaldusega Eesti transiidile, kes on hukkunud õnnetusjuhtumi tõttu. "Raudteejaamades ja terminalides valitseb vaikus. See on tõepoolest katastroof," ütles Ossinoski.

Transiidi vähenemine tänavu 4,5 miljonilt tonnilt ühele miljonile puudutab tema sõnul kõiki kaubaveo gruppe.

Riik peaks Ossinovski sõnul pöörduma tagasi transiiditoetuse juurde. "Nagu ameeriklastel - see, mis on hea General Motorsile, on hea Ameerikale," ütles Ossinovski.

Katastroofi põhjus on Ossinovski sõnul riikliku transiidipoliitika muutus. "Transport on vähe kasu toov majandusharu. Peaminister Andrus Ansip on öelnud, et pole kavas laiendada kütusevedu Paldiski kaudu. Samas on Paldiski Eesti Rotterdam," rääkis ta.

Ossinovski sõnul on Eesti Raudtee monopoliseisus lubamatu. "Oma kaubavedaja subsideerimine infrastruktuuriettevõtte Eesti Raudtee poolt on seaduserikkumine, kuna Eesti Raudtee omab monopoolset seisundit turul," rääkis Ossinovski.

"Kui Ossinovski ütleb, et uskus Eesti riiki, ent sai petta, siis minu meelest uskus ta pigem ühte teise riiki," kommenteeris Ossinovski otsust majandusminister Juhan Parts. "Mis puudutab kriitikat Eesti Raudtee monopoolsuse aadressil, siis olen nõus sellega, et infrastruktuuri ja veoteenuse kulud peavad olema eraldatud ning ühe arvel ei tohi subsideerida teist," ütles Parts.

Ossinovski käik lõpetada Spacecomi tegevus Eestis tundub loogiline samm, kuna praegu on normaalne transiit Venemaaga välistatud. On loogiline, et ta viib oma veeremi riiki, millel on Venemaaga normaalsed suhted.

Kuigi olukord transiidiga on keeruline, ei ole siiski näha, et Pakterminal oma tegevust siin kokku võiks tõmmata. Suhted Eesti ja Venemaa vahel on viinud selleni, et ettevõtjate seas on tekkinud üldine arusaam, mille järgi siinsed firmad peavad lihtsalt pealt vaatama, kuidas teised riigid Venemaa kiirest arengust kasu saavad. Praeguse olukorra lahendamiseks ootab Vene pool peaministri ametist lahkumist. Mina aga kindlasti valitsuse kukutamist ei poolda.

Hetkel kuum