Küsitlus: Kuivõrd sõltub laenuintress laenuvõtja varasemast maksekäitumisest?

ÄP 05. november 2007, 00:00

Karin Ossipova, Krediidipanga krediidiosakonna juhataja
Kehva maksekäitumisega kliendile pank enam laenu anda ei taha.

Samas on võlgnevuste tekkepõhjused väga erinevad ning mõnel juhul objektiivselt mõistetavad. Viimasel juhul on pank tõenäoliselt nõus laenusuhet jätkama, kuid ilmselt kõrgemat intressi soovides. Kui palju kõrgemat, see sõltub tagatisest, makseraskuste põhjusest ning uuestitekkimise tõenäosusest.

Reelika Raamat, Nordea Panga Eesti kommunikatsioonijuht
Kliendi maksekäitumine on laenu väljastamisel kahtlemata oluline ning maksehäiretega klientidelt küsime ka selgitust varasemate võlgnevuste põhjuste kohta.

Mõistetava selgituse korral saab isik laenu, kuid selle marginaal ja seega ka lõppintressimäär võib olla pisut kõrgem kui korrektse maksekäitumisega klientidel. Sõltub sellest, kas ja kui palju pank konkreetset laenu riskantsemaks hindab.

Catlin Vatsel, DnB NORD Panga erakliendi müügijuht
Laenuintress sõltub vägagi suurel määral laenuvõtja eelnevast maksekäitumisest.

Kliendi analüüsis hindame kõige kriitilisemalt seda, kuidas klient suudab laenu tasuda. Kui kliendil on olnud korduvalt võlgnevusi, siis on ka laenuintress kindlasti kõrgem ning võib juhtuda, et klient võib seetõttu pangast eitava laenuvastuse saada.

Aire Mäe, Sampo Panga eraisikute finantseerimise osakonna juhataja
Klientidel, kellel on eelnev positiivne krediidiajalugu pangas olemas, on eelised paremateks laenutingimusteks tervikuna.

Kuid kuna potentsiaalseid laenukliente on vähemaks jäänud ja konkurents pankade vahel on endiselt tihe, siis klientide hinnastamisel suurtest erinevustest rääkida ei saa.

Kersti Arro, Hansapanga eluasemelaenude finantseerimise osakonna arendus- ja analüüsijuht
Varasem maksekäitumine mõjutab laenu intressi oluliselt, korrektne krediidiajalugu on kindlasti hea intressi üks eelduseid. Teiste peamiste teguritena mõjutavad laenu hinda maksevõime (kui palju sissetulekust kulutatakse laenumakseks) ning omafinantseering.

Triin Messimas, SEB Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht
Konkreetse lepingu intressimäära mõjutavad mitmed projekti riskitasemega seotud tegurid, sealhulgas hinnang laenusaaja võimele võetud laenukohustusi täita.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing