Taani peaminister loodab täna uut võitu

Sirje Rank 13. november 2007, 00:00

Valimiskampaania keskmes on Taani kõrged maksud ning helde "hällist hauani" sotsiaalkindlustussüsteem. Opositsioonis olevate sotsiaaldemokraatide liider Helle Thorning-Schmidt lubab praeguse valitsuse poolt läinud kuul heaks kiidetud maksukärped tagasi pöörata ning kulutada need 9,5 miljardit Taani krooni pigem haiglate, lastehoolduse ja muude sotsiaalteenuste parandamiseks.

Rasmussen, kes võitis kahed eelmised valimised lubadusega, et valitsus makse ei tõsta, lubab seekord nii maksude alanemist kui ka suuremaid kulutusi sotsiaalteenuste kvaliteedi parandamiseks.

Arvamusküsitlused on tasavägised, kuid enamik annab edumaa valitsuskoalitsioonile. Pühapäeva õhtul Taani telekanali TV2 veebilehel avaldatud arvamusküsitluse järgi saavad liberaalid ja konservatiivid koos Rahvaparteiga Taani 175kohalises parlamendis 89 mandaati.

Rasmussen kuulutas üldvalimised välja oktoobris, 15 kuud enne tähtaega, panustades sellele, et 15 kvartalit katkematut majanduskasvu, 33 aasta madalaim tööpuudus ning vägede väljaviimine Iraagist kindlustavad talle kolmanda ametiaja.

Ühtlasi väldib Rasmussen nii ELi reformileppe kerkimist valimisteemaks, kuna otsust võimaliku rahvahääletuse üle ei tee Taani valitsus enne detsembrit.

Nagu näitas läinud nädalal avaldatud küsitlus, on taanlastele nendel valimistel maksuteema kõige tähtsam. Teisel ja kolmandal kohal on sotsiaalhoolekanne ja tervishoid, järgnevad kliimamuutused ja immigratsioon. Samas on küsitlustest korduvalt selgunud, et helde sotsiaalkindlustussüsteemi säilimiseks on taanlased nõus ka kõrgeid makse maksma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing