Kas Kunman müüb mõne oma ettevõtte?

Järve kaubanduskeskust ja selle ümbruse maid on nii mõnigi kohalik tippkinnisvaraagentuur piilumas käinud.

Kunman ise lükkas kõik võimalikud oma äride müügi spekulatsioonid ümber. "Vastus müügi koha pealt on eitav," sõnas Kunman saadetud napis e-kirjas.

GILD Bankersi juht Rain Tamm arvas, et dividendide väljavõtmise ja müügisoovi vahel võib seos olla, kuid ei pruugi.

"Oliver Kruuda määras ju oma dividendi tegelikult mujalt firmadest kui Kalev ja AS Toode samuti," sõnas Tamm.

Tamme sõnul võetakse dividende välja enamasti kolmel põhjusel. Esiteks selleks, et riske hajutada, kui juhuslikult kogu tulu tuleb ühest ettevõttest.

Teisel juhul isiklikuks tarbimiseks, mis on aga Tamme sõnul nii suurte summade puhul vähetõenäoline, ning kolmandaks juhul, kui välismaiste kaasomanikega firma on nii otsustanud.

"Silikaadi ja Kunmani puhul ei kehti tegelikult ju ükski variant. Dividende välja võtta ning neid siis reinvesteerida on rumal, sest maksusüsteem kohe karistab. Samas enamikku dividende rahana välja ju ei võeta," lisas Tamm.

AVEC Asset Managementi juht Tõnu Uustalu arvas, et Järve Keskuse puhul on tegemist suurepärase keskusega ja kahtlemata oleksid nad keskuse müügi korral huvitatud Vello Kunmanile Arco Vara kinnisvarafondi pakkumise esitamisest.

"Keskuse asukoht on väga hea, rentnike valik läbimõeldud ning potentsiaal laieneda on samuti olemas," põhjendas Uustalu.

Trigon Capitali juht Joakim Helenius andis mõista, et suur dividendide määramine võib tähistada soovi oma ärid müüa, kuid ei kinnita seda. "Tänases situatsioonis, kus majanduses on ees ootamas raskemad ajad, on äärmiselt mõistlik omada vaba raha," sõnas Helenius.

Helenius leidis, et ettevõtte müügi vastu räägib sinna seisma jäetud 140 miljoni kroonine kasum. Helenius ei välistanud ka võimalust, et mehel on lihtsalt soov raha äridest välja võtta.

Võimalike dividendide väljavõtmise põhjustena on eksperdid nimetanud näiteks Kunmani soovi refinantseerida oma ettevõtetele võetud laenud.

Teisena nimetati võimalust, et Kunman võtab hiigeldividendid, sest plaanib oma tellisetehase kas ilma või koos Järve keskusega maha müüa või et Kunman soovib maha müüa Järve keskuse.

Välistada ei saa aga ka võimalust, et Kunman võttis raha isiklike kulude katteks, samuti nagu tegi seda Oliver Kruuda, kes lausus, et kui tekib tahtmine midagi osta, siis on raha olemas.

Kas Silikaat ja Järve keskus pakuks huvi Eestis tegutsevatele Skandinaavia ja Suurbritannia raha liigutavatele fondidele, on raske hinnata, sest reaalset rahapaigutuse võimalust tekkinud veel ei ole.

Ka Tallinna Külmhoone omaniku Amber Trust Fundi juht Indrek Kasela kinnitas, et tema ei taha millegagi spekuleerida, sest ei Järve Keskus ega ka AS Silikaat ei ole praegu ju turul saadaval.

EGeen Internationali investori Baltcapi esindaja Peeter Saks sõnas, et midagi võib Kunmani käik küll näidata, kuid ta ei soovinud samuti midagi täpsemalt öelda, sest dividendid ja nende määramine on iga ettevõtja isiklik asi.

Varem suuri dividende määranud kommitööstur Oliver Kruuda ja katusekattefirma omanik Aivo Rosenberg on praeguseks firma müünud.

Oliver Kruuda määras endale eelmisel aastal 2005. aasta tulemustelt 60 miljonit krooni dividende, sama suure summa määras Kruuda oma valdusfirma Linderin Grupp kaudu ka tänavu. Kruuda ütles, et plaanib dividende kulutada igapäevaste asjade peale. Eelmise aasta dividendikuhi andis alust spekulatsioonideks, et ta kavatseb müüa Kalevi või piimakombinaadi Tere.

Vähem kui aastapäevad hiljem tuligi ootamatu teade, et Kruuda müüb Kalevi.

Kalevi ostjaks osutus investeerimispankur Indrek Rahumaa, kes korjas raha Varssavi börsilt, müües seal oma osalusi.

Poole ASi Toode omanik ja firma tegevjuht Aivo Rosenberg võttis oma valdusfirmast Airo Konsultatsioonid dividendidena välja 34,3 miljonit krooni.

Terasest katusekatteid tootva, müüva ja paigaldava ASi Toode 50% osalus müüdi novembris rahvusvahelisele investeerimisfondile Amber Trust.

Hetkel kuum