ÄP fototoimetus • 25. november 2007 kell 22:00

Rakvere maagiline piimatööstus

Reede õhtupoolikul tuli teade, et Maag Grupp ostab inglastest omanikelt Rakvere Piima. Äripäevale teeb teade Eesti tööstuse Eesti kapitali kätte jõudmisest vaid head meelt.

Ei, Äripäev ei ole äkitselt ksenofoobiliseks muutunud. Inglaste raha ei ole eestlaste omast halvem. Küll aga on õigus Põlva Piima hollandlastelt välja lunastanud Põlva Piim Tootmise tegevjuhil Aivar Häelmil: on hea, kui ettevõtted saavad inimeste kätte, kes tunnevad asja ning tahavad sellega igapäevaselt tegeleda.

Rakvere piimamaagia taga on Tartu mehed Roland Lepp, Aivar Saarma, Tiit ja Toomas Juhani. Kui samamoodi Tartust pärit Rein Kilgi impeeriumist räägivad lehed pea iga päev, on Maag vaikselt toiduainetööstust oma torukübarasse korjanud. Ja kui see ka põhjatu pole, mahub sellesse igatahes veel mõndagi: Maag Piimatööstuse tegevjuht Valdis Noppel lubab, et Rakvere Piim ei jää kontserni laienemisplaanides viimaseks. Kuid juba praegu on Maagi meeste omanduses umbes miljardi krooni väärtuses tööstust. Kui Rakvere Piim järgmisel aastal Maagile kuuluva Jõhvi piimatööstusega liitub, on selle käive ligi 650 miljonit krooni - 2/3 Eesti piimaturu liidri Rubla (endise Tere) omast. RP on ka Maagi seni suurim ost, siiani on peamiselt tegeldud kesises seisus ettevõtete ülesostmise ja saneerimisega - samuti tänuväärt töö.

Hea märk on seegi, et uued omanikud ei kiirusta senist juhtkonda lahti laskma. Eelmised omanikud, Briti saartelt pärit jutukas Nevil Hewitt ja ta vaikiv partner Jimmy Dickinson kasvatasid küll tublisti firma väärtust, ent olid hooti tõsiselt hädas ettevõttele juhtide leidmisega. Küllap oli see ka üks põhjus, miks kõik lennukad plaanid teoks ei saanud. 1999. aastal rääkis Hewitt kiirkülmutatud piimatoodete komponentide müügist Aasia turule, 2004 märtsis kiitis ettevõtte head asukohta kesk Narva-Paldiski koridori, sama aasta juunis ent juba 1,5% rasvasisaldusega piima. Toredad mõtted kõik, justkui oleks heade mõtete linn hoopis Rakvere, mitte Tartu. Kasumit need aga ei toonud.

Kolme aasta eest kurtis Hewitt ise, et vaja on tegevjuhti, kes suudaks suhelda eesti keeles kohalike partneritega. Uute omanike ajal on need mured murtud ning Rakverel kõik võimalused liikuda ülesmäge. Näljane Maag plaanib haarata ühendettevõttega viis protsenti Balti riikide piimaturust ning teha säru seni haljal aasal peesitanud konkurentidele.

Tänavu on eestlased terve rea ettevõtteid välisomanikelt tagasi ostnud. Kindlasti on igal juhul selle taga oma põhjused. Ühine on aga see, et möödas on aeg, mil Eesti tööstuse arendamiseks oli igal juhul vaja kaasata väliskapitali. Nüüd jaksavad ka eestlased ise oma majandust arendada. Ja kes sellest siis veel rohkem huvituma peaks kui me ise?

Autor: ÄP

Hetkel kuum