4. detsember 2007 kell 22:00

Tarbimisühiskonna superema valikute keskel

Minu esimese lapse titeperiood möödus talongiajastul. Hankimaks elementaarseid titetarbeid nagu vatt või pesuseep, tuli joosta õigel ajal õigesse poodi ning haarata kaasa, mis iganes seal oli.

Jäädes lapseootele nüüd, nautisin juba ette kõiki võimalusi, eriti ühekordsete mähkmete ulja kaarega prügiämbrisse lennutamist nende pesemise, keetmise, valgendamise ja triikimise asemel. Loomulikult kujutasin ette ka sellega kaasnevat meeletut kogust vabanevat aega.

Aga täna, mil tütar on juba kahekuune, otsin murelikult mind endiselt kimbutava ajapuuduse põhjuseid. Avastasin, et olla moodne ema, tähendab olla maksimaalselt teadlik info- ning tarbimisühiskonna liige, tehes pidevaid hoolikaid valikuid, tagamaks oma lapsele parimat võimalikust.

Valikuid tuleb teha juba sünnitama minnes, sest võimalus on valida erahaigla või riikliku haigla vahel, tasulise ämmaemanda või valveämmaka vahel. Kui tital algavad gaasivalud, selgub, et gaasirohtude valik on enneolematult suur ning sa pead neist valima oma lapsele parima. Valiku tegemine käib katse ja eksituse meetodil ning võtab palju päevi ja magamata öid. Lisaks pead hoolikalt valima toiduaineid, mida ise sööd, sest ka need on kurjade gaaside tekkepõhjus. Peagi selgub, et pead külastama mitmeid eriarste, kes omakorda suunavad su lapsega massaži, ujuma, perekooli võimlema ning jällegi pead tegema valiku ning leidma parima koha, kus oma last igaks juhuks väntsutada, sest tegemist on enamasti ennetavate suunamistega.

Sünnitushaiglas tehtud esmase vaktsiini järel on viimane aeg süveneda vaktsineerimisvalikutesse ning võtta vastutus nende tegemise või tegemata jätmise osas. Lapse esimese nohu leevendamiseks valitud eukalüptiõli hingamise kergendamiseks osutub valeks, nagu teatab telefonis sõbranna, ja sa tormad tegema uut valikut. Piimaseid ning pissiseid riideid kuhjub päevaga hunnik, pesupulber, mille oled valinud, võib tekitada allergiat, aga võib-olla ka mitte.

Jälgid pingsalt lapse peput ning nahka ja esimeste punnikeste tekkimisel mõistatad, kas vale valik oli pesupulber, mähkme mark või siis hoopis vanniõli? Kui lapse pepu jääbki punaseks, ostad parima tulemuse saavutamiseks kokku beebikreeme ja õhuvannidele vahelduseks katsetad neid kõiki.

Lapse sündides oleks mõistlik ta kohe lasteaia järjekorda panna, kusjuures võimalus on panna ta ootele kolme lasteaeda korraga, seega tuleb jälle teha valik. Mõelda ja valida tuleks veel miljoni asja vahel: käru kolme või nelja rattaga, tatra-kookosmadrats või tavaline, lutt lateksist või kummist, voodikarussell muusikaga või ilma ja nii edasi.

Kõike seda analüüsides avastan, et valikud röövivad mu aja!

Sooviksin märksa rohkem torgata oma sõrme tema pisikesse pihku ja vaadata, kuidas ta unejorinal magama jääb, kui et surfata internetis tooteinfot ja kasutajate kommentaare otsides või kapates mööda poode, arste ja perekoole. Aeg-ajalt tundub isegi, et lihtsam oli aeg, kui raamaturiiulis ei olnud valida rohkemate tite-raamatute seast kui Spock oma alati üheste vastustega. Vähese informeeritusega erinevate tänapäevaste võimaluste osas võib kaasneda teiste emmede või ka arstide hukkamõist, et oi, kuidas ma seda siis ei tea …

Kas loobudes pidevatest tarbimisvalikutest ning soovist olla tarbimisühiskonna superema, vabaneb aega ka muuks või oleks see siiski lapse heaolu arvel? Dilemma missugune. Kuid siiski - on vist aeg teha oma valik …

Autor: Herdis Ojasu

Hetkel kuum