Saakaðvili uus tulemine

Sirje Rank 04. jaanuar 2008, 00:00

"Igal juhul hoian pöialt, et ta võidaks. Kindlalt on ta viimase 3-4 aastaga Gruusiat edasi viinud rohkem kui eelnevad 15 aastat," ütles Vomm.

Majanduskliima riigis on silmanähtavalt paranenud ning asjaajamine palju lihtsam. Miinuspoolelt on president vahel ehk liiga jõuliselt oma mõtteid ja soove peale surunud, ütles Vomm.

Mullu novembris ðokeeris 2004. aastal rooside revolutsiooniga Gruusia presidendiks saanud ja demokraatlikke reforme alustanud Saakaðvili oma läänepoolseid liitlasi sellega, et ajas ülemäärast jõudu kasutades laiali opositsiooni meeleavaldused ning sulges valitsust kritiseerinud telekanali. Seni oli USA haridusega jurist läänelt valdavalt vaid kiita saanud ning teda peeti hiilgavaks eeskujuks piirkonna teistele riikidele.

Kriisi lahendamiseks ja oma liberaalse maine päästmiseks astus Saakaðvili tagasi ning kuulutas välja erakorralised presidendivalimised.

Ilmselt õnnestub Saakaðvilil valimised võita, sest opositsioon on killustunud: kokku on presidenditoolile seitse pretendenti (üks juba loobunud) ning toetus Saakaðvilile suurim.

Samas ei pruugi ta võita esimeses voorus, sest rahva rahulolematus elujärje visa paranemise pärast on suur. Paksu verd on põhjustanud ka Saakaðvili autoritaarne juhtimisviis.

Saakaðvili palub kannatust ning lubab sotsiaalküsimustega edaspidi rohkem tegeleda. Pensione on juba 50% tõstetud, kuid summa ise on vaid 34 dollarit (363 kr) kuus. Kolmandik rahvast elab allpool vaesuspiiri ja 300 000 inimest 4,5 miljonist elanikust on tööta.

Saakaðvili vastaskandidaatidest lubab veinitööstur Levan Gaðeðiladze taastada riigis parlamentaarset korda välistamata ka 200 aasta taguse monarhia. Gruusia rikkaim mees, Vene oligarhi Boriss Berezovski endine äripartner Badri Patarkatsiðvili võttis aga nädal enne valimisi oma kandidatuuri maha. Londonis elavat Patarkatsiðvilit süüdistatakse Gruusia valitsuse kukutamise plaanides ning mees ei eita, et pakkus julgeolekuvõimudele hiljuti 100 miljonit dollarit pistist, et valimiste järel rahutusi külvata.

Poliitiline käärimine Gruusias on tumestanud välisinvestorite jaoks riigi head mainet. "Paljud on äraootaval seisukohal, kas investeerida või mitte, sealhulgas eestlased," ütles Vomm. "Taolised segadused tekitavad kaugelt vaadates alati umbusku. Ega meie pronksiöö ei mõjunud ka hästi," ütles ta.

Ärivõimalusi on sellest hoolimata Gruusias igas valdkonnas. Erandiks ehk kinnisvara, kus eriti Venemaalt ja Kasahstanist riiki tulvanud raha on hinnad juba lakke löönud. Nii jäid ka investeerimispanga Trigon Capital plaanid Gruusia kinnisvaraturul katki.

"Kui hinnatase oleks mõistlikum, investeeriksin ma Gruusiasse hea meelega ka praegusest poliitilisest ebastabiilsusest hoolimata," ütles ärimees Joakim Helenius.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing