Superbakteri uus tüvi on veelgi ohtlikum

16. jaanuar 2008, 11:24

Teadlased leidsid superbakter MRSA uue
tüve, mis võib põhjustada kopsupõletiku puhul kopsude kärbumist.

Uuringu järgi on bakter enam levinud geide seas, eriti rohkesti leiti seda San Fransisco geilinnaosas Castros, teatas BBC.

Erinevalt tavalisest MRSAst, mis levib peamiselt haiglates, suudab see bakter eriti edukalt levida inimeselt inimesele nahakontakti teel. Geide hulgas leiti seda bakteritüve 13 korda rohkem kui San Francisco elanikkonna hulgas keskmiselt.

Castro linnaosas, mis on USA suurim geilinnak, kannab seda tüve umbes iga 588. inimene. San Franciscos keskmiselt kannab seda bakteritüve üks inimene 3800st.

Suurbritannias on superbakteri uut tüüpi – nimega USA300- seni registreeritud vaid kahel juhul, teatas BBC.

Uus bakteritüüp on resistentne, ehk allumatu kuuele põhilisele antibiootikumile, kuid seegi bakteritüvi allub enamasti vähemalt mõnele antibiootikumile, peamiselt vankomütsiinile. Samas kardavad arstid, et peagi muutub bakter ka selle ravimi suhtes resistentseks.

Bakter põhjustab nahal suurt ärritust ning on mitmetel juhtudel kaasa toonud veremürgitust või nekrootilist kopsupõletikku, mille puhul kopsukude kärbub.

San Francisco keskhaigla teadlane Binh Diep ütles, et tavaliselt tekivad bakterist põhjustatud infektsioonid geimeestel piirkondades, mis seksuaalkontakti ajal on kokkupuutes.

„Kuivõrd bakter võib levida ka palju tavalisemate kontaktide puhul, siis oleme mures, et tüvi võib levida ka muu elanikkonna sekka,” lisas ta.

Parim viis nakkust vältida on pesta end põhjalikult vee ja seebiga, eriti pärast seksuaalvahekorda.

Ajakirjas Annals of Internal Medicine ilmunud artikkel võttis kokku San Fransisco ja Bostoni haiglate ambulatoorsete osakondadesse pöördunud patsientide andmed.

Londoni Imperial College’i professor, Suurbritannia suurim MRSA-asjatundja, professor Mark Enright avaldas imestust, et bakterikandjate arv on nii suur.

„Me teame, et tüvi USA300 suudab väga edukalt levida nahakontaktide kaudu,” lisas ta. „Eriti puudutatud on geid, narkomaanid ning inimesed, kes harrastavad kontaktsporti, näiteks maadlust. Palju seksuaalpartnereid ning palju nahakontakte aitab nakkusel levida.”

Suurbritannias aidsiennetusega tegeleva Terrence Higginsi Trusti esindaja Roger Pebody ütles: „See pole uus HIV. Tegu on nakkusega, mis levib lähedaste nahakontaktide kaudu, sealhulgas seksiga. Murettekitav on see, et Ameerikas ei allu iga kümnes juht antibiootikumidele, kuid enamasti on see nakkus siiski ravitav.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing