Kreatsionistid tegid „teadusajakirja”

29. jaanuar 2008, 10:54

Kreatsionistid usuvad sõna-sõnalt seda, mis
Piiblis kirjas. Nüüd on nad aga oma veendumuste levitamiseks loonud
teadusajakirja, millel paraku ei ole teadusega midagi ühist.

Inimkonna saavutused põhinevad teadusel. Teadus on meditsiini ja tehnoloogia aluseks. Teadus ja teadlased on lääne ühiskonnas lugupeetud ning teaduse sõnal on kaalu. Seetõttu üritavad kreatsionistid iga hinna eest oma artikleid teadusajakirjadesse sokutada või käia mõnes ülikoolis loenguid pidamas, pannes seejärel oma kodulehele üles vastava info, et sel moel suurendada levitatava info usaldusväärsust.

Kuigi tihti see neil siiski läbi ei lähe, mistõttu on nad loonud oma teadusajakirju, kuhu nad oma falsifitseerimatuid teooriaid vabalt saata võivad. Nende väitel on tegemist teadusajakirjaga, kuid teadus ja usk on kaks täiesti erinevat asja. Jumala olemasolu võib uskuda, kuid erinevalt teaduslikest väidetest ei saa seda tõestada ega ümber lükata. Väidete kummutatavus on üks teaduse põhialuseid.

Kreatsionistid usuvad, et maailm loodi seitsme päevaga ning Maa vanuseks on umbes 6000 aastat (tuletatud Piiblitegelaste elulugude järgi). Loomulikult eitavad nad evolutsiooni ning usuvad ülemaailmset veeuputust.

Ajakiri nimega Answers Research Journal vahendab väidetavalt teaduse viimaseid seisukohti, olles samal ajal Piibliga täielikus kooskõlas.

Ajakiri võtab vastu artikleid peaaegu kõigist eluvaldkondadest – reaalteadustest, teoloogiast, ajaloost, sotsiaalteadustest, kuid loomulikult peavad nad olema kirjutatud lähtudes noore Maa ja universumi põhimõtteist.

Näiteks 16. jaanuaril ilmus ajakirjas Alan L. Gilleni artikkel mikroobidest. Artikkel käsitleb bakterite, viiruste ja muu sellise loomist kõigevägevama poolt. Kas mikroobid loodi koos teiste taimede ja loomadega esimese nädala jooksul või hoopis pärast veeuputust? Seekord lõplikku vastust veel ei anta, kuid suurem osa kreatsioniste näib arvavat, et mikroobid loodi kolmandal päeval koos taimedega, sest nad näevad natuke taimeseemnete moodi välja.

Käsitlemist leiab ka HIV-temaatika. Tõenäoliselt on viiruse vastikuks muutumise taga Eeva, kes mao meelitamise tõttu pühalt puult õuna võtmisega patustas. Ilmselt on tegemist uue lähenemisega küsimusele: kui jumal on nii heatahtlik, miks nuhtleb ta siis inimesi aidsi, koolera, malaaria ja paljude teiste vastikute tõbedega.

Selline hale teaduse paroodia võiks olla lõbus lugemine, kuid loo kurvem pool on, et väga paljud lihtsameelsed inimesed usuvadki kõike seda sõna-sõnalt ning nende arv tundub olevat suurenamas. Eriti terav on probleem Ameerika Ühendriikides, kus isegi ametisolev president toetab nö intelligentse disaini õpetamist koolides. Vabariiklaste uus presidendikandidaat Huckabee on aga veel kraad kangem mees ja toetab kreatsionismi täiesti varjamatult.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2008, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing