Kersti Saar • 21. veebruar 2008 kell 22:00

Kalevile jäävad kahjumit tootvad ärid

Kalevi puhaskahjum ulatus 2007/2008. majandusaasta esimese kuue kuu jooksul 22,2 miljoni kroonini. Samal perioodil aasta aega tagasi oli tulemiks aga 10,5 miljonit krooni puhaskasumit.

Kalevi suuromanik AS Rubla prognoosis eelmise aasta novembri alguses avaldatud ülevõtmispakkumise prospektis kasumiks koguni 31,6 miljonit krooni. Tegelik number jäi omakorda kõvasti oodatule alla.

Kahjumit tõid Kalevile poolaastaga jätkuvad tegevused ehk meedia, kinnisvaraarendus ja trükindus 78 miljonit krooni. Müüdava toiduaineteüksuse kasum ulatus 56 miljoni kroonini.

Võrreldes eelmise aasta sama majandusperioodiga kasvas Kalevi realiseerimise konsolideeritud netokäive 35 protsenti ning ulatus 2007/2008. majandusaasta esimese kuue kuu jooksul 617,7 miljoni kroonini.

Kalevi tulemus paistis silma kõrge finantskuludega. Meedia- ja kinnisvaraüksuse finantskulud küündisid poole aastaga ligi 18 miljoni kroonini, seda ligi poole miljardi kroonise laenukoormusega.

Käivet kogunes 2008. majandusaasta esimese poolaasta jätkuvatele kahjumlikele tegevustele 106,6 miljonit krooni.

Ettevõte arvates on käive oluliselt kasvanud jätkuvatel tegevusaladel, kuigi nende segmentide tulemuslikkus oli endiselt negatiivne. Kalevi arvates oleneb palju makromajanduslikest teguritest. Näiteks kinnisvarasegmendi eelmise perioodi kõrge tulusus märgatavalt kahanenud.

Grupi kogukäibele avaldasid aruandeperioodil suurimat mõju kinnisvara segmendi realiseerimismahu oluline kahanemine, kondiitri- ja piimatoodete läbimüügi suurenemine ning uue valdkonnana trükindus ja meedia.

Kalevi finantsjuhi Tarmo Maasikamäe sõnul oli meediasektori 21 miljoni kroonine poolaastakahjum teisalt planeeritud. "Arendame samaaegselt mitut väga mahukat projekti, tegemist on käesoleval perioodil planeeritud kahjumiga," kommenteeris Maasikamäe.

Hiljutise 77 miljonit maksva kinnisvarahanke kohta rääkis Maasikamäe, et tegemist on perspektiivse kinnistuga, mille projekti tulemusega ollakse rahul.

"Meediasegment on Kalevi jaoks alles lapsekingades ning sünergia erinevate üksuste vahel ei ole veel täielikult avaldunud," ütles LHV analüütik Sten Pisang.

Kalevi aktsionäril Toomas Kivimägil oli kahju, et Kalev otsustas kommivabriku ja Paide piimatööstuse maha müüa.

"Lõpetavate tegevuste näitajad, näiteks Kalev Chocolate Factory ja Kalev Paide Tootmise omad, mis ära müüdi, näitavad hetkel häid tulemusi," põhjendas Kivimägi. "Meediasektori numbreid ei olnud rõõm vaadata ja see teeb murelikuks. Kuid see on paratamatus. Telekanalitel on tihe konkurents. Ei ole kerge saada kohe meedia turul plussi, see viib tihti 2-3 aastat," rääkis Kivimägi.

Kivimäe meelest pole aktsionäridel midagi kahetseda.

"Kogu börs on madalal on Kalev siiski üle börsi keskmise hinna. Ma ei näe põhjust kohe rutata aktsiaid müüma, kuid ma ei hakka ka tänase hinnaga juurde ostma," ütles Kivimägi.

Hetkel kuum