Teeli Remmelg • 24. veebruar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Rahale lisaks vajatakse ka teadmisi

Paar aastat tagasi oma mööbliettevõtte Thulema ära müünud praegune konsultatsioonifirma Brainteam juhatuse esimees August Kull sattus EASi mentorprogrammi juhuslikult.

"Mind otsis üles nukumööblit tootva väikeettevõtte juht ja palus mind oma mentoriks. Mulle tundus see huvitava ettevõtmisena ja muidugi on hea meel, kui minu teadmistest on teistele abi." Kuigi tööalaselt pakub August Kull ettevõtete tasulist nõustamist, mõjus vabatahtlik väikefirma aitamine tallegi värskendavalt ja aktiviseeris hoopis teistsuguseid mõtteid.

"Oli hea vaadata, kuidas ettevõte minu kaasabil areneb. Minu poolt oli see küll puhas heategevus ja kahjuks polnud mul võimalik väga palju aega sellesse panustada, aga alustaval ettevõttel on ka sellest vähesest toest abi," on Kull rahul, et sai oma pikaajalist juhikogemust edasi anda. "Ega mentor saagi ise oma juhendatava eest otsuseid teha. Pigem saad ta ära kuulata ja suunata õigetele mõtetele. Samuti saan aidata seada eesmärke ja anda nõu tootearenduses ja materjalitundmises," kommenteeris Kull.

IS TeamWorki ärisuuna juht Jüri Tümanok on mentor olnud kolm aastat, see on pakkunud talle võimaluse väljuda rutiinist ja vaadata asju distantsilt.

"Olen kogu aeg ühiskondlikult aktiivne olnud ja mind võlus võimalus anda enda teadmisi teistele edasi. Hea on mõelda, et saad kaasa aidata Eesti ärikeskkonna arendamisele. Mida kiiremini uued väikesed ettevõtted kasvavad, seda kiiremini areneb ka kogu majandus tervikuna."

Ega mentor saagi mentii eest kogu tööd ära teha. "Minu juhendatavatel ettevõtete juhtidel on siiski endal arusaam, mida nad tahavad teha. Saan nende plaanid üle vaadata ja suunata nende mõtteid õige lahenduse suunas. Samuti saan aidata eristada olulist ebaolulisest," toob Tümanok välja enda osa mentorina.

Ka peab Tümanok oluliseks kontakte, mis nõustamiste ja kohtumiste käigus tekivad ja millest võib olla kasu ka enda ärile. Peale hea tunde, mis tekib teiste aitamisest, pakub uue valdkonnaga tegelemine ka uusi ideid, mida võiks enda ettevõttes teistmoodi teha.

"Vahel on kasulik oma igapäevatööst distantseeruda, sest see värskendab mõtteid," arvab Tümanok.

Heli Raidve Õigusbüroo juht Heli Raidve tunnistab, et teda kutsuti mentorprogrammi paar aastat tagasi väitega "positsioon kohustab", rõhudes südametunnistusele ja ühiskondlikule vastutusele.

"Kuna nii kenale palvele on äärmiselt raske ei öelda, siis leidsingi ennast paljudele muudele kohustustele lisaks ka algajaid juhte nõustamas. Praegu olen oma tookordse otsusega igati rahul, sest EASi mentorite programmis osalemine on andnud ka mulle juurde oskust näha majandust laiemalt ja näha enda juhitavat firmat kõrvalt."

Lisaks pakub see Raidvele võimalust osaleda oma ala tippude koolitustel ning suhelda teiste mentoritega, kes on eranditult oma ala professionaalid. Mentiide juhendamine on Raidvele andnud oma tööst rahulolu ja teadmise, et peale kõige muu on suudetud midagi ära teha alustavate ettevõtjate turgutamiseks ja selle kaudu ka Eesti majanduse tugevdamiseks.

"Praegu on minu mentiiks Õie Õll OÜst Akriibia ning ma usun ja loodan, et eesolev mentorlusaasta, mis on minul juba kolmas, tuleb meile mõlemale kasulik ja viljakas," räägib Heli Raidve.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt