Kersti Saar • 26. märts 2008 kell 22:00

Indeksaktsiate vallutus üha jätkub

Börsil kaubeldav investeerimisfond (ingl k exchange traded fund, ETF) pakub indeksifondide riskide hajutust ja aktsiate paindlikkust. Erinevalt tavalisest fondist, saab ETFiga kaubelda sisuliselt nagu aktsiaga. Fondi hind kujuneb vastavalt turuolukorrale ja see on kaubeldav kogu börsipäeva. Fondiosakuga saab teha tulevikutehinguid, müüa laenatud väärtpabereid, et neid hiljem pärast hinnalangust odavalt tagasi osta ehk lühikeseks müüa. ETFid on seotud indeksi, geograafilise piirkonna või sektoriga.

Esimene indeksaktsia, S&P 500 indeksit jälgiv fond SPDR - hüüdnimega Ämblik (Spider) - asutati 1992. aastal. Praegu kaubeldakse New Yorgi börsil üle 100 ETFiga. Populaarsemaid fonde on S&P 500 ja Nasdaq 100 indekseid jälgivad fondid.

LHV Maaklerteenuste juhi Alo Vallikivi sõnul on "ETFi plussiks tema kerge kaubeldavus, madalad sisenemiskulud, võimalus kasutada erinevaid orderitüüpe (limiithinnaga order), võimalus fonde lühikeseks müüa ja osta antud fondide optsioone." Kuigi ETF võimaldab investoril kergelt eksootilistele turgudele siseneda, võiks valik olla laiem. "Miinusteks on paradoksaalsel kombel liiga suur ja liiga väike valik. Mõni regioon on ETFidega täiesti katmata. Näiteks Pärsia lahe regioon ja Balkani riigid. Vähemkaubeldud ETFide probleemiks on likviidsus, seda eriti turu närvilisematel perioodidel," selgitas Vallikivi.

Niinimetatud karufondid käituvad vastupidiselt turu arengule ja võimaldavad turu languse peale mängida. Kui indeks langeb, tõuseb fondi hind. Ühekordse võimendusega ETF tõuseb 10% iga kord, kui indeks 10% kukub. Topeltvõimendusega ETF tõuseb 20%, kui indeks langeb 10%. Võimendatud ETFi kasv võib olla 2-2,5kordne olenevalt indeksist. Rydex Inverse S&P 500 2×, mis järgib S&P 500 indeksit, tõuseb 4%, kui indeks kukub 2%.

ETFid, millest mõne tootlus on olnud sel aastal 40%, saavad palju tähelepanu just turu languse perioodidel. Morningstari analüütiku David Kathmani sõnul on see siiski halvim periood investeerimiseks, sest mäng langusele võib osutuda vägagi riskantseks.

Vallikivi sõnul on investorite seas vaieldamatult populaarseim ETF USA tehnoloogiasektori Nasdaq 100 indeksit järgiv PowerShares QQQ.

Efektiivsemad on olnud võimendusega ETFid, mis on seotud tehnoloogia indeksi Nasdaq 100ga, mis on tänavu kõvasti kukkunud. Direxion Nasdaq-100 Bear 2,5× on kosunud aastaga 51% ja ProFunds UltraShort Nasdaq 100 44%. Üle tosina karuturufondi on kasvanud vähemalt 20%.

Kuigi karufondide kasvunumbrid avaldavad muljet, ei tohiks unustada, et kasv on saavutatud kõrge volatiilsuse ja suurte kaotuste arvel. Neisse investeerides usub investor, et järsk turulangus jätkub. Eelmisel aastal kukkus Direxion Nasdaq-100 Bear 2,5 fond 36% ja ProFunds UltraShort Nasdaq-100 omakorda 28%.

Hetkel kuum