Medvedev kiirustab kindlustama Kaspia gaasi

03. juuli 2008, 11:38

Venemaa president Dmitri Medvedev tahab
võidujooksus Euroopa Liidu ja USAga Kaspia gaasile kindlustada Venemaale õigused
gaasi transportimiseks kolmest riigist, mille arvele langeb 3,3% maailma
reservidest.

Medvedev, kes pikka aega oli Gazpromi nõukogu esimees, sõidab täna visiidile Aserbaidžaani, Türkmenistani ja Kasahstani, kus lepinguid on vaja uuendada ning Aserbaidžaan on suurendamas tootmist, vahendas agentuur Bloomberg.

Venemaa on maailma suurim gaasitootja ning tarnib Euroopa Liidule 39% torujuhtmete kaudu imporditavast gaasist. Euroopa Liit tahab sõltuvust Venemaast vähendada ning kavandab Türgi kaudu alternatiivset torujuhet Nabucco, mis Venemaad ei läbiks. Venemaa omakorda tahab ehitada Musta mere põhja konkureerivat torujuhet South Stream, mis samuti hakkaks gaasi ammutama Kaspia piirkonnast.

„(Venemaa peaministri Vladimir) Putini plaan on, et kogu selle maailmaosa gaasi müük toimuks Gazpromi kaudu,” ütles Bloombergile Ida-Euroopa gaasisektoriga tegeleva analüüsifirma direktor Mihhail Koršemkin.

Medvedevit huvitavad eksklusiivsed lepingud South Streami torujuhtme täitmiseks, kuna Venemaa enda gaasimaardlates tootmine väheneb. Venemaa maagaasi toodang kahanes Briti kütusekontserni BP statistika järgi läinud aastal 0,8% 607,4 miljardile kuupmeetrile ning moodustas 20,6% kogu maailma gaasitoodangust.

Esimesena külastab Medvedev täna Aserbaidžaani. Kahe riigi suhted halvenesid 2006. aastal, mil Gazprom püüdis Aserbaidžaanile müüdava gaasi hinda kaks korda tõsta. Aserbaidžaan ei nõustunud ning suurendas selle asemel oma riigis gaasitootmist BP juhitud Shah Denizi väljal. Täna on Aserbaidžaani ise gaasi eksportija, 2006. a 6,3 miljardilt kuupmeetrilt kasvas gaasitoodang läinud aastal 10,3 miljardile kuupmeetrile.

Kesk-Aasia suurim gaasitootja Türkmenistan avanes välisinvestoreile 15 aastat väldanud isolatsiooni järel. Hiina on hakanud rajama riigist gaasijuhet ning Türkmenistani gaasile pretendeerivad ka USA ja EL. Nõukogude ajal ehitatud torujuhtmete kaudu on praegu Türkmenistani gaasi eksport Venemaa kontrolli all, mullu ostis Venemaa 60% Türkmenistani gaasitoodangust. Läinud aastal sõlmis Putin kokkuleppe olemasoleva infrastruktuuri moderniseerimiseks ning uue torujuhtme rajamiseks Türkmenistanist Venemaale Kasahstani kaudu.

Läinud aastal tootis Türkmenistan BP andmeil 67,4 miljardit kuupmeetrit gaasi. Venemaa tahab ära osta lisanduva toodangu, kuid Türkmenistan vaeb ka teisi alternatiive. Mais sõlmiti Euroopa Liiduga energia alane koostöölepe ning 2009. aastast on Türkmenistan lubanud gaasi ka Euroopale tarnida.

Kasahstan otsib samuti uusi ekspordikanaleid. Riik on suurim toornafta tootja Kesk-Aasias, mille toodang ulatus mullu 1,49 miljonile barrelile päevas. Gaasitoodang oli mullu 27,3 miljardit kuupmeetrit. Maikuus sõlmisid Venemaa ja Kasahstan kokkuleppe toornafta ekspordi enam kui kahekordistamiseks Chevron Corpi juhitud konsortsiumile kuuluva torujuhtme kaudu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2008, 13:42
Otsi:

Ava täpsem otsing