Iraanile anti kaks nädalat tuumakriisi lahendamiseks

21. juuli 2008, 18:35

Laupäeval Genfis toimunud läbirääkimistel
regionaalse konflikti ohu tekitanud ning naftahindu tõstnud Iraani tuumakriisi
lahendamiseks pakuti välja esimene kindel kava.

Konstruktiivseks peetud läbirääkimistel pakkus EL välispoliitika juht Javier Solana välja esimeseks sammuks juhtuvate riikide idee mitte rakendada edasisi ÜRO julgeolekunõukogu sanktsioone Iraanile kui viimane lõpetab uraani rikastamise tsentrifuugide lisamise. Solana sõnul ootab ta kindalt vastust paari nädala jooksul, mida kinnitas ka kohalviibinud Venemaa asevälisminister Sergei Kisliak.

Põhitingimuseks on tulevikus siiski see, et Iraan lõpetab uraani rikastamise ning vastu pakutakse koostööd tehnoloogia, majanduse ja poliitika valdkonnas, kirjutas tänane arabianbusiness.com

Teiseks suuremaks arenguks saab pidada ka Ameerika Ühendriikide esindajate vahetut osavõttu läbirääkimistest, mis on selle kriisi puhul esmakordne.

Iraani ametiisikute sõnul ei ole neil mingit plaani rikastamise lõpetamiseks, mis on maailma juhtriikide põhi tingimusteks. Teherani sõnul ei plaani nad teha tuumarelvi vaid soovivad leida energiaallikaid oma kasvavale rahvaarvule selleks ajaks kui kui naftavarud otsa lõpevad. Iraani president M. Ahmadinejad leidis, et igasugused läbirääkimised on tuumakriisi puhul samm edasi. Samuti tervitas ameeriklaste osalemist läbirääkimistel Iraani press, Iraani mõõduka ajalehe „Kargozaran“ sõnul on ameeriklaste osalemine Genfis toimuvatel läbirääkimistel nii väljakutseks kui ka võimaluseks, sest kui teisel poolel on hea tahe siis on seal suurenenud võimalus lahenduse leidmiseks.

Iraani on juba tabanud kolm ÜRO sanktsioonide lainet ning USA ja EL on rakendanud veel omapoolseid meetmed Iraani pankade suhtes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2008, 20:30
Otsi:

Ava täpsem otsing